Ta kaczka morska ma najdroższe pióra na świecie

0
531
Kaczka edredonowa. Zdjęcie: Georg_Wietschorke/Pixabay

Każdego lata około 400 myśliwych przeczesuje małą, odległą wyspę w islandzkiej zatoce Breizafjörzur w poszukiwaniu niezwykłego skarbu – najdroższych piór na świecie.

Polowanie na najcenniejsze pióra świata odbywa się niemal co roku od ponad tysiącleci.

Ludzie od dawna wiedzą, że delikatny puch edredonowy, pióra puchowe kaczki edredonowej, jest jednym z najcieplejszych naturalnych włókien na świecie, a obecnie używa się go do wyrobu najlepszych kołder, jakie można kupić za pieniądze.

Kilogram pierzyny sprzedaje się za tysiące dolarów, ponieważ z piór robi się tylko luksusowe produkty.

Kaczki edredonowe zrzucają cenny puch ze swoich piersi i wykorzystują je do wyściełania gniazd, aby izolować je podczas wylęgu. To właśnie tych gniazd szukają myśliwi podczas corocznych polowań na puch.

„Kiedy w gnieździe są jaja, zabieramy tylko część puchu, a po skończonym okresie lęgowym zabieramy cały puch” – powiedziała Erla Fridriksdottir, szefowa King Eider, jednego z głównych eksporterów w kraju.

Facebook

Puch jest nie tylko lekki i wysoce izolujący, ale jest również niezwykle skąpy, z rocznymi globalnymi plonami na poziomie poniżej czterech ton, z czego trzy czwarte pochodzi z Islandii.

Łowcy puchu muszą znaleźć średnio około 60 gniazd kaczych, aby zebrać jeden kilogram puchu. Puch musi również przejść rygorystyczne kontrole jakości, co również wpływa na cenę.

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Facebook

„Musisz być w stanie podnieść pióra o wadze 40-50 gramów dwoma palcami, a jeśli pozostaną nienaruszone i nie wypadną, to puch jest dobrej jakości” – powiedział jeden z inspektorów pierzyn.

Czytaj: Spektakularna kaczka mandaryńska

Co ciekawe, puch jest jednym z niewielu puchów, na które aktywnie poluje się i zbiera, pozostałe są produktem ubocznym przemysłu spożywczego. To sprawia, że jest ulubieńcem miłośników przyrody i zwierząt, ale niewielu może sobie pozwolić na produkty z puchu, ponieważ kołdra zawierająca 800 gramów piór kosztuje ponad 5000 USD (ponad 19.000 zł).

johannesfloe.com – Art to remember