Ta kapsułka pomaga wykryć raka jelita grubego i uratować życie

0
282
BioCam to polski startup dostarczający nowe rozwiązania dla służby zdrowia. Zdjęcie: Twitter

BioCam to wrocławski startup MedTech dostarczający nowe rozwiązania dla służby zdrowia. BioCam tworzy nowe rozwiązanie dla badań układu pokarmowego. Ta kapsułka może zmienić badania endoskopowe.

BioCam projektuje i produkuje kapsułę endoskopową do obrazowania układu pokarmowego w celu określenia potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym. Ta kapsułka pozwala wyszukiwać zmiany i patologie dzięki sieci neuronowej, która nauczyła się ich szukać na zarejestrowanych obrazach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kapsułka endoskopowa umożliwi szybszą diagnostykę chorób układu pokarmowego i wykrycie np. raka jelita grubego.

Kapsułka ta nie jest nierozpuszczalna przez kwas żołądkowy oraz bezpieczna dla organizmu. Przechodzi przez układ pokarmowy praktycznie niezauważalnie i jest później wydalana. Wielkościowo jest porównywalna do leku.

Kapsułka ma zaimplementowany protokół Bluetooth, po to, aby można ją było w przyszłości parować z każdym dowolnym urządzeniem, nawet smartfonem.

„Chcemy, aby nasza aplikacja później przesyłała zgromadzone dane dalej do lekarza. Jest to całkowicie zdalne badanie. Chcemy, żeby każdy mógł badać swój układ pokarmowy, nie musząc się pojawiać w szpitalu. Każdy w zasadzie powinien to robić. Zwłaszcza po osiągnięciu 45 lat” – mówi Łukasz Horanin z Biocam.

Korzyści dla pacjentów:

  1. Zwiększony komfort stosowania – po połknięciu kapsułki pacjent może wrócić do codziennych zajęć
  2. Kapsułka jest łatwa do połknięcia, a całe badanie można bezpiecznie wykonać w domu.
  3. Koszt badania będzie zbliżony do kosztu pakietu kolonoskopii i gastroskopii.

Kapsułki BioCam

Oprócz samej kapsuły endoskopowej BioCam zapewnia również oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania i określania potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Analiza obrazu będzie prowadzona za pomocą modeli sztucznej inteligencji oraz automatycznej klasyfikacji i oceny obrazów. Dzięki temu skróci się czas analizy i zmniejszy się wykrywalność zmian.

Czytaj: Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Potęga algorytmów

Aż 97% dokładność sieci neuronowych w wykrywaniu obrazów z potencjalnymi patologiami.

Zdjęcie: Facebook/BioCam

Mobilna aplikacja

Dodatkową pomocą dla pacjentów jest wygodna aplikacja mobilna, która poda wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania, a nawet przypomni o wszystkich niezbędnych krokach.

Czytaj: Pożegnamy się z kolonoskopią? Testowane są kapsułki, które robią zdjęcia jelita

Podłączenie kapsuły do urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć przycisk połącz i wyszukać naszą kapsułę na liście urządzeń.

Naszą ambicją jest opracowanie nowego, całkowicie bezpiecznego i nieinwazyjnego systemu kapsułek endoskopowych do obserwacji przewodu pokarmowego oraz diagnostyki nieprawidłowości i chorób, zdolnego do rejestracji i obrazowania całego przewodu pokarmowego, który może być z łatwością używany przez pacjenta w domu, podczas gdy lekarze mogą monitorować wyniki w czasie rzeczywistym” – mówi zespół z BioCam.

Gratulacje za stworzenie tego projektu!