Ta kenijska firma zamienia plastikowe odpady w cegły

0
565

Gjenge Makers to firma założona przez 29-letnią Kenijkę Nzambi Matee, która specjalizuje się w przetwarzaniu plastiku w bloki konstrukcyjne.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy kobieta rzuciła pracę jako analityk danych i zaczęła tworzyć, i testować różne materiały chodnikowe wykonane z plastiku i piasku na podwórku swojej matki.

Nzambi w końcu przeznaczyła wszystkie swoje oszczędności na projekt i ostatecznie wszystko było tego warte – w końcu otrzymała stypendium na udział w programie szkoleniowym z zakresu przedsiębiorczości społecznej w USA.

Przebywając w USA, Nzambi poprawiła proporcje piasku i plastiku w swoich układarkach w laboratoriach Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Tam też opracowała maszyny do produkcji plastikowych cegieł. Obecnie producenci Gjenge produkują codziennie 1500 plastikowych kostek brukowych, które są nie tylko mocne, ale także niedrogie!

Jakiś czas temu pisałam też o firmie, która zamienia plastikowe butelki w drogi, które są 3 razy trwalsze niż asfalt. Przeczytacie o tym tutaj.

Więcej informacji: Gjenge Makers | Facebook | Instagram | Twitter

Kenijska kobieta, Nzambi Matee, założyła firmę, która przekształca zużyty plastik w cegły.

Nzambi specjalizuje się w materiałoznawstwie i pracowała jako inżynier w kenijskim przemyśle naftowym. Zainspirowała ją to do założenia Gjenge Makers po rutynowym znajdowaniu wyrzuconych plastikowych toreb na ulicach Nairobi.

Wysiłki Nzambi doprowadziły nawet do tego, że Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) nadał jej tytuł „Młodego Czempiona Ziemi”!

Cegły produkowane przez Gjenge Makers są nie tylko mocne, ale także niedrogie.

Wszystkie produkty wytwarzane przez Gjenge Makers są certyfikowane przez Kenijskie Biuro Standardów.

Firma codziennie przetwarza około 500 kilogramów plastiku.

Nzambi mówi, że chce nie tylko rozwiązać problem zanieczyszczenia odpadami plastikowymi w Kenii, ale, miejmy nadzieję, pomóc rozwiązać problem niewystarczających warunków mieszkaniowych w kraju.

Czytaj: Najbardziej zanieczyszczone miejsca świata według National Geographic

Cegły Gjenge Makers były ostatnio używane do pokrywania ścieżek gruntowych w Centrum Szkolenia Umiejętności Mukuru w slumsach Mukuru Kyaba w stolicy.

Firma Gjenge Makers poddała recyklingowi już 20 ton odpadów z tworzyw sztucznych i chce zwiększyć tę liczbę do 50 ton w 2021 roku.

Cegły są dostępne w różnych kolorach i kształtach.

Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) nazwał Nzambi Młodym Czempionem Ziemi 2020 dla Afryki!

W przyszłości Nzambi ma nadzieję, że produkcja kostki brukowej z tworzyw sztucznych będzie skalowana na całą Afrykę.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org