Odważna lekarka fascynująca się dziką przyrodą, Karina Oliani jest mistrzynią wszystkich zawodów.
Od pływania w komorach antygrawitacyjnych, po zostanie pierwszą Brazylijką, która wspięła się na K2, pływanie obok wielkich białych rekinów i ratowanie zagrożonej dzikiej przyrody – lepiej zapytać, czego nie robi inspirująca guru ds. środowiska.
Wędrując po planecie w poszukiwaniu nowego sposobu na poznanie Ziemi, na której żyjemy, jej ostatnia wyprawa zabrała ją do jednego z najgorętszych punktów na ziemi – jeziora lawy wulkanicznej Erta Ale w Afar, w Etiopii.
Carina Oliani, prowadząca brazylijską telewizję i entuzjastka sportów ekstremalnych, jako pierwsza pokonała kolejką tyrolską nad wulkanem Erta Ale, największe na świecie stałe jezioro lawy w Etiopii.
Po śmiertelnym zawieszeniu nad kraterem gorącej lawy o temperaturze 1187°C, lekarka zajmująca się dzikimi zwierzętami i producentka wideo wykonała najdłuższy na świecie dystans kolejką tyrolską nad jeziorem lawy o długości 100,58 m.
„Od małego byłam zafascynowana przyrodą i dużymi wyzwaniami. Pomyślałam, co może być większym wyzwaniem niż przemierzanie nad największym jeziorem lawy na Ziemi?” – pyta Karina Oliani.
Początkowa motywacja Kariny wynikała z jej zamiłowania do interakcji z cudami świata.
„Wyzwania na świeżym powietrzu zawsze były moją pasją, dlatego wzięłam udział w niezliczonych wyprawach na morzu, w góry, w dżungli i na pustyni, w tym dwukrotnie wspinając się na Everest”.
Czytaj: Ludzie stoją w kolejce na… Mount Everest.
W przeszłości nurkowała z anakondami, przeczesywała północną i południową stronę Mount Everest, a nawet wzniosła się w powietrze, spacerując na skrzydłach samolotów – ale wulkany nie były na jej liście rzeczy do zrobienia.
I chociaż Karina może teraz dodać ten niesamowity wyczyn do swojej długiej listy, droga do bicia tego rekordu nie była łatwa.
Szukając zespołu, który pomógłby jej wspiąć się na miejsce wulkaniczne i odpowiednio zaprojektować trawers, wielu uważało, że jest to zbyt niebezpieczne.
Jednak kanadyjski specjalista od olinowania, Frederick Schuett, wierzył w jej zapał i pasję do przygody.
Postanowił z nią współpracować, aby znaleźć idealne materiały i punkty wokół jeziora, aby ustabilizować liny, aby zapewnić bezpieczne zawieszenie.
Czytaj: Erupcja wulkanu na Islandii po 800 latach
Część środków bezpieczeństwa, które Karina i jej zespół musieli zastosować, polegały na noszeniu specjalistycznych kombinezonów termicznych, które chroniły ich przed ekstremalnymi temperaturami przed falami lawy i popielatym powietrzem.
Pomimo przerażającego dołu lawy wulkanicznej pod nią, Karina była zahipnotyzowana naturalnym pięknem i kolorem magmy.
„Poruszają mnie wyzwania, a kontakt z naturą to podstawa mojego życia. Potrzebuję tej energii, tego kontaktu. Najbardziej czuję, że żyję w sytuacjach zagrożenia i kiedy czuję siłę natury”.
Bez czkawki po drodze udało jej się ukończyć cały trawers, gdy słońce wschodziło nad horyzontem.
„Wierzę, że moja inspiracja pochodzi z natury. Istoty ludzkie zawsze były związane z naturą w bardzo intensywny sposób, ale potem zdecydowaliśmy się odejść i zbudować duże miasta. Ale za każdym razem, gdy wracam do oceanu czy w górach czy w dżungli, czuję się jak w domu i to za każdym razem napełnia mnie energią”.
Karina wspomniała, że kiedy była dzieckiem, często gubiła się godzinami w brazylijskiej dżungli ze swoimi siostrami, udając, że bierze udział w dzikich wyprawach, które teraz odzwierciedlają jej dorosłe życie.
Nie jest tajemnicą, że jest niesamowicie utalentowaną kobietą, dodatkowo Karina ma certyfikaty, które to potwierdzają.
W wieku 12 lat wzięła udział w pierwszej lekcji nurkowania i uzyskała certyfikat, który doprowadził ją do pływania wśród największych drapieżników oceanu w późniejszej karierze.
W wieku 17 lat została dwukrotną mistrzynią Brazylii w wakeboardzie, a także trzykrotną mistrzynią snowboardu.
Dziś służy jako pracownik pierwszej linii jako lekarz z podwójnymi certyfikatami zarówno z medycyny ratunkowej, jak i medycyny dzikiej przyrody.
Posiada również licencję na śmigłowiec i pilota, co pozwala jej na wykonywanie misji i praktyk lekarskich w odległe zakątki świata.
Ponieważ jej codzienne życie jest wypełnione wieloma cudownymi widokami, Karina ma w zwyczaju rejestrować swoje przygody za pomocą materiałów wideo i oszałamiających zdjęć.
Jej obszerna dokumentacja zainspirowała ją do założenia firmy Pitaya Films, w której wyreżyserowała i wyprodukowała dziesiątki seriali dla brazylijskiej telewizji, w tym Celebrities 'Challenge i Extreme Mission na Discovery Channel, Facebook Watch, Channel OFF i Rede Globo.
Teraz Karina ma nadzieję, że zainspiruje kolejne pokolenia dziewcząt swoim nieustraszonym nastawieniem i ciągłym poczuciem przygody.
„Mam nadzieję, że wszystko, co osiągnęłam dzisiaj w życiu, może dać dziewczętom i kobietom z całego świata siłę do spełniania swoich marzeń. Mam nadzieję, że patrząc na mnie, pomyślą: „jeśli ta dziewczyna była w stanie to zrobić, mogę też zrobić wszystko, o czym marzę!” Jeśli chcą zostać prezydentami, wspiąć się na górę, przemierzyć wulkan lub coś innego, co ma nigdy wcześniej tego nie robiono – mogą i powinny to zrobić”.
johannesfloe.com – Art to remember