Ta olbrzymia osa to tylko nieszkodliwa ćma w przebraniu

0
324
Zdjęcie: Gyorgy Csoka/Wikimedia Commons

Sesia bembeciformis to ćma, która udaje szerszenia, aby zapewnić sobie przetrwanie w walce z drapieżnikami.

Ta ćma na pierwszy rzut oka wygląda przerażająco, ale jej niesamowite podobieństwo do gigantycznej osy to tylko wyszukane przebranie, mające na celu powstrzymanie drapieżników.

Sesia bembeciformis jest doskonałym przykładem mimikry batesowskiej, formy mimikry, w której nieszkodliwy gatunek wyewoluował, aby naśladować wygląd i/lub zachowanie szkodliwego gatunku w celu ochrony przed drapieżnikami.

W tym przypadku połączenie koloru żółtego i pleców, kształt brzucha i prześwitujących skrzydeł świetnie się sprawdza, tworząc iluzję groźnej osy.

Dopiero po bliższym przyjrzeniu się ćmy zauważysz brak futrzanego ciała i nietypowe małe oczy.

Pomimo wspomnianych wyżej różnic między prawdziwymi osami a ćmą, rozróżnienie ich jest bardzo trudne, ponieważ sesia bembeciformis nie tylko naśladuje wygląd szerszenia, ale w rzeczywistości ma dość szarpany lot, gdy zostanie zakłócony, aby jej przebranie było jeszcze bardziej przekonujące.

Facebook

Mimo złowrogiego wyglądu osy, gatunek ten jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka, ponieważ nie ma żadnego żądła ani zdolności do gryzienia. I nie potrzebuje żadnej z tych rzeczy, ponieważ sam jej wygląd wystarczy, aby utrzymać większość ludzi w bezpiecznej odległości.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Aby zorientować się, jak ludzie boją się tej nieszkodliwej ćmy, najpopularniejszym wyszukiwaniem w Google dotyczącym tego owada jest „czy ćma szerszeń może Cię użądlić?”

Czytaj: Ta gąsienica naśladuje przerażającą czaszkę, aby odstraszać drapieżniki

Facebook

Sesię bembeciformis można znaleźć w całej Europie, Wielkiej Brytanii, w niektórych częściach Bliskiego Wschodu, a ostatnio została również wprowadzona do Ameryki Północnej.

Czytaj: Najbardziej instagramowe miasta w Europie

Choć nieszkodliwa dla ludzi, jest uważana za drugorzędne zagrożenie dla topoli, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, ponieważ żywią się ich drewnem, a także umieszczają swoje larwy na drzewach, z których wyłaniają się jako dorosłe.

Facebook