Ta opuszczona wioska pod Madrytem została wystawiona na sprzedaż

0
267
Wioska Salto de Castro w pobliżu granicy z Portugalią zawiera 44 domy, hotel i szkołę i jest wystawiona na sprzedaż za jedyne 260 000 €. Zdjęcie: Twittter/Culture Of Islam

Ta opuszczona wioska pod Madrytem została wystawiona na sprzedaż za 260 000 euro.

Spośród wszystkich krajów świata, do których najłatwiej jest migrować, Hiszpania zajmuje dość wysokie miejsce na liście. Najpopularniejsze miasta, takie jak Barcelona i Madryt, przyciągają wielu emigrantów z wielu powodów, w tym gastronomii, przystępnych kosztów utrzymania i ciepłego klimatu. Ale co, jeśli powiem ci, że możesz znaleźć swój wymarzony dom w opuszczonej wiosce na granicy w pobliżu Portugalii?

Po 30 latach niezamieszkania, północno-zachodnia wioska Salto de Castro jest wystawiona na sprzedaż za cenę 260 000 euro (~1 219 940 zł). Znajduje się trzy godziny jazdy od Madrytu i ma tyle budynków, ile można znaleźć w każdym mieście w Hiszpanii.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Krótka historia Salto de Castro

Salto de Castro zostało pierwotnie zbudowane na początku 1950 roku przez firmę produkującą energię elektryczną Iberduero. Pierwotnym celem było przygotowanie miejsca dla pracowników i ich rodzin. Po zakończeniu wszystkich projektów, mieszkańcy wyprowadzili się i wioska została całkowicie opuszczona w 1980 roku.

Na początku XXI wieku właściciel wsi wykupił cały teren. W tamtym czasie miał plany przekształcenia wioski w miejsce turystyczne, ale kryzys gospodarczy z 2006 roku spowodował opóźnienia. Wcześniej, w 2022 roku, Salto de Castro zostało wystawione na sprzedaż za 2,5 miliona euro (~11,5 mln zł), ponieważ właściciel ujawnił, że jest „jedynym mieszkańcem” i nie może już dłużej utrzymywać wioski. Bez potencjalnych nabywców cena gwałtownie spadła do obecnej ceny giełdowej.

Czytaj: Pojawią się nowi mieszkańcy w krakowskim ZOO

Salto de Castro: hiszpańskie miasto, które było opuszczone przez cztery dekady, zostało wystawione na sprzedaż i teraz wiele osób chce je kupić. Zdjęcie: Twitter

Oficjalne ogłoszenie Salto de Castro

Według oficjalnego wpisu na Idealista (hiszpańska witryna posiadłości), w wiosce znajdują się 44 mieszkania i domy, bar, kościół, szkoła, koszary policji, basen i teren sportowy.

W chwili pisania tego artykułu ogłoszenie uzyskało ponad 50 000 wyświetleń i 300 zapytań od zainteresowanych kupujących z wielu lokalizacji — Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii. Jeden kupujący umieścił nawet depozyt, aby zarezerwować transakcję kupna wsi.

Czytaj: „Tylko tak znaczy tak”. Hiszpania wprowadza nowe prawo!

Cena wywoławcza 260 000 euro wystarczy tylko na mieszkanie z jedną sypialnią w dobrze sytuowanych dzielnicach Madrytu czy Barcelony. Potencjalny nabywca Salto de Castro jednak będzie potrzebować dodatkowych środków finansowych na inwestycje. Według portalu Idealista, potrzebne jest do 2 milionów euro (9 mln zł), aby Salto de Castro w 100 procentach nadawało się do użytku, a inwestycja stała się rentowna.