Ta rozgwiazda wygląda jak włoski makaron

0
528
Zdjęcie: NOAA

Plinthaster dentatus, tajemniczy i nieuchwytny gatunek rozgwiazdy z Oceanu Atlantyckiego, jest popularnie nazywany „rozgwiazdą ravioli” ze względu na niesamowite podobieństwo do popularnego włoskiego makaronu.

Istnienie tej pysznie wyglądającej rozgwiazdy znane jest od 1884 roku i chociaż gatunek ten pochodzi z czasów dinozaurów, jej biologia jest w dużej mierze nieznana biologom morskim i obserwatorom oceanicznym.

W rzeczywistości okazy były widziane żywe dopiero niedawno podczas eksploracji oceanu NOAA, podczas której zauważono kilka rozgwiazd ravioli żerujących na gąbce morskiej.

Czytaj: Ciekawie wyglądająca z góry wioska we Włoszech

Według ekspertów, nieuchwytne stworzenia otrzymały swój przydomek ze względu na ich pięciokątny kształt i opuchnięte, spuchnięte skrzela.

„Ich widok w naturalnym środowisku jest niesamowity, kiedy woda wypełnia ich ciało, aby mogły oddychać i mają spuchnięty, nadęty wygląd, który łudząco przypomina pulchny makaron” – Christopher Mah, ekspert ds. rozgwiazd Smithsonian Institution, powiedział CBC Radio.

Zdjęcie: Facebook

Rozgwiazda ravioli zdobyła pierwsze pięć minut sławy kilka lat temu, kiedy amerykańska instytucja NOAA opublikowała zdjęcia i filmy przedstawiające tajemnicze stworzenia z dna morskiego w całej ich okazałości i żerujące na gąbce morskiej. Takie zachowanie nigdy wcześniej nie było obserwowane i zaskoczyło wielu biologów morskich.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Nigdy nie widzieliśmy ich sposobu żerowania, co samo w sobie było nowością – ale fakt, że były w grupie, było niesamowite” – powiedział Christopher Mah. „Widząc je, myślisz o nich jako o żywych mięsożernych ravioli atakujących tę gąbkę”.

Czytaj: Startuje Lodowisko Malta