Ta ryba ma 555 zębów… a każdego dnia traci 20

0
510

Ryba zwana Ofiodon ma jeden z najbardziej uzębionych pysków natury, z około 555 zębami wyścielającymi jej dwa zestawy szczęk.

Teraz nowe badanie sugeruje, że te ryby tracą zęby w zdumiewającym tempie 20 dziennie.

„Każda powierzchnia kostna w ich ustach jest pokryta zębami” – powiedziała starsza autorka Karly Cohen, doktorantka biologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Ofiodon (Ophiodon elongatus) to drapieżna ryba występująca na północnym Pacyfiku. Dorosła ryba osiąga długość 50 centymetrów, ale niektóre ofiodon osiągają długość 1,5 metra.

Aby zrozumieć, jak wyglądają i funkcjonują usta ofiodon, najpierw wyrzuć prawie wszystko, co wiesz o własnych ustach. Zamiast siekaczy, zębów trzonowych i kłów ryby te mają na szczękach setki ostrych, prawie mikroskopijnych zębów. Ich podniebienie twarde jest również pokryte setkami maleńkich stalaktytów zębowych. A za jednym zestawem szczęk znajduje się kolejny zestaw dodatkowych szczęk, zwanych szczękami gardłowymi, których ryby używają do żucia pokarmu w podobny sposób, w jaki ludzie używają zębów trzonowych.

Ofiodon. Źródło: Twitter

Choć ta konfiguracja ustna jest dziwna w porównaniu z ustami ssaków, usta tej ryby są stosunkowo przyziemne jak na rybę kostną, co według Cohen sprawia, że jest to wspaniały gatunek do badania.

Na przykład zęby organizmu mogą ujawnić, jak i co je. A ponieważ zęby skamieniają tak dobrze, powiedziała Cohen dla Live Science, „są najobficiej występującym artefaktem w zapisie kopalnym” dla wielu gatunków.

Czytaj: Ryba o nietypowej budowie ciała i czerwonych wargach

Cohen i główna autorka badań Emily Carr, studentka biologii na Uniwersytecie Południowej Florydy, trzymała 20 ryb ofiodon w zbiornikach w laboratorium Uniwersytetu Waszyngtońskiego w mieście Friday Harbor.

Ponieważ zęby ofiodonów są tak małe, ustalenie, jak szybko te ryby tracą zęby, nie było tak proste, jak zmiatanie ich z dna akwarium. Zamiast tego naukowcy umieścili ofiodon w zbiorniku wypełnionym rozcieńczonym czerwonym barwnikiem, który zabarwił zęby ryby na czerwono. Później naukowcy przenieśli rybę do zbiornika wypełnionego fluorescencyjnym zielonym barwnikiem, który ponownie zabarwił zęby.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ofiodon. Źródło: Twitter

Następnie Carr umieściła ząbkowane kości pod mikroskopem w ciemnym laboratorium i obliczyła stosunek maleńkich czerwonych zębów do maleńkich zielonych zębów we wszystkich ząbkowanych kościach w pysku tej ryby. W sumie naliczyła ponad 10 000 zębów u wszystkich 20 ryb w niewoli.

„Musiałam pracować w ciemnym pokoju, patrząc na zęby pod mikroskopem” – powiedziała Carr Live Science.

Odkryli, że ryby tracą średnio około 20 zębów dziennie, powiedziała Carr.

Naukowcy opisali swoje odkrycia w badaniu opublikowanym 13 października w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.

Badanie pierwotnie zostało opublikowane w Live Science.

Czytaj: Rusza XII edycja konkursu Poznański Wolontariusz Roku