Ta smukła, spiczasta ryba może dosłownie dźgnąć ludzi

0
440

Nie można tego stwierdzić, patrząc na ich smukłą, raczej wątłą ramę, ale belonowate to jedne z najniebezpieczniejszych ryb na świecie dla ludzi, z licznymi przypadkami urazów, a nawet ofiar śmiertelnych zgłoszonych na przestrzeni lat.

Należące do rodziny Belonidae, belonowate jest gatunkiem rybożernym, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest długi, wąski dziób wypełniony ostrymi, podobnymi do piły zębami.

Ale to nie zęby powinny Cię martwić – służą tylko do łowienia mniejszych ryb – ale połączenie niezwykle spiczastego dzioba i niesamowitej prędkości.

Belonowate pływają blisko powierzchni wody i lubią przeskakiwać przeszkody, takie jak płytkie łodzie, zamiast je omijać. Problem polega na tym, że skaczą z prędkością do 60 km/h, a ponieważ czasami ich przeszkodami są ludzie na morzu, dosłownie nadziewają ich długim dziobem, powodując poważne, czasem śmiertelne obrażenia.

Belonowate nie są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ są agresywne, ich skłonność do wylatywania z wody z dużą prędkością jest tylko naturalną reakcją na przeszkody na ich drodze lub na różne bodźce, takie jak jasne światła w nocy.

Nocni rybacy i nurkowie na obszarach po drugiej stronie Oceanu Spokojnego doświadczyli „ataków” ze strony belonowatych skaczących w kierunku źródła światła.

Czytaj: Po raz pierwszy w historii bobry nad Morskim Okiem

Zdjęcie: Facebook

Belonowate „dźgając” swoje ludzkie ofiary, powodują głębokie rany kłute, czasami osadzając się w swoich ofiarach.

Chociaż nie pomyślałbyś o porównywaniu ich do rekinów pod względem niebezpieczeństwa, dla społeczności wyspiarskich Pacyfiku stanowią one jeszcze większe ryzyko niż rekiny, ponieważ członkowie tych społeczności spędzają dużo czasu wokół płytkich raf, łowiąc ryby na niskich łodziach.

Czytaj: Popularna ryba znika z Bałtyku. Już jej nie zjesz!

Zdjęcie: Facebook

Chociaż „ataki” tych ryb nie są częste, na przestrzeni lat pojawiły się dziesiątki doniesień o takich incydentach, w tym jeden w zeszłym roku, kiedy indonezyjski chłopiec podczas wyprawy na ryby został dźgnięty w szyję przez belonowate.

Na szczęście został przewieziony do szpitala i przeżył, ale niektóre zgłoszone przypadki były śmiertelne. Na przykład w 2018 roku ta ryba była odpowiedzialna za śmierć kadeta sił specjalnych tajskiej marynarki wojennej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Facebook

Dość nietypowy atak miał miejsce w 2014 roku, kiedy rosyjska turystka w Wietnamie prawie została zabita przez tę rybę, która wyskoczyła z wody, ugryzła ją w szyję i pozostawiła kawałki ostrych zębów w rdzeniu kręgowym, paraliżując ją. Belonowate zwykle przebijają swoje ofiary, więc ten przypadek uznano za nietypowy.

Więc jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w wodach, które belonowate nazywają domem i zobaczysz ich ławicę pływającą w pobliżu, albo opuść ten obszar, albo bądź bardzo ostrożny, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy żywa włócznia może wyskoczyć z wody wprost na Ciebie.