Ta staruszka była jednym z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii

0
172
Ana di Pištonja, lepiej znana jako Baba Anujka, była miłośniczką chemii. Obecnie jest znana jako jedna z najstarszych seryjnych morderców w historii.

Ana di Pištonja, znana również jako Baba Anujka lub Banat Witch, była znakomitą chemiczką-amatorką, która pod koniec XIX i na początku XX wieku wykorzystała swoje umiejętności, aby zabić nawet 150 osób.

Początki Baby Anujki owiane są tajemnicą. Niektóre źródła podają, że urodziła się w 1838 roku, w regionie Banat, w dzisiejszej Rumunii, ale jej życie było związane z jugosłowiańską wioską Vladimirovac, w prowincji Vojvodina, w dzisiejszej Serbii. Mówi się, że jako córka bogatego hodowcy bydła miała wygodne dzieciństwo i dobre wykształcenie, ale została mizantropką w wieku dwudziestu kilku lat, po uwiedzeniu przez austriackiego oficera, który ostatecznie zostawił ją ze złamanym sercem i infekcją kiły. Znalazła schronienie na polu chemii i stała się znana jako lokalna uzdrowicielka i wiedźma, która potrafiła sprawić, że każdy „zniknął” za odpowiednią cenę…

Czytaj: Dwie mrożące krew w żyłach podobne do siebie historie. Przypadek?

Baba Anujka w 1929 roku podczas procesu. Źródło: Twitter

Po kilku latach odizolowania się od świata Ana di Pištonja podobno wyszła za mąż za właściciela ziemskiego, z którym miała pięcioro dzieci. Niestety tylko jedno z nich osiągnęło pełnoletność. Jej mąż, który był podobno znacznie starszy od niej, zmarł 20 lat po ślubie, a po jego śmierci Baba Anujka została Banacką Czarownicą.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Po śmierci męża Baba Anujka zamieniła jedno skrzydło ich domu we Vladimirovacu w laboratorium chemiczne, gdzie zaczęła eksperymentować z różnymi mieszankami. Wkrótce stała się znana wśród mieszkańców Banatu jako uzdrowicielka i zielarka, ale parała się także bardziej kontrowersyjnymi eliksirami. Pomagała żołnierzom wydostać się ze służby wojskowej, podając im truciznę, aby zachorować, a żony pozbywały się mężów tzw. „magiczną wodą”.

Źródło: Twitter

Według zaskakująco szczegółowego wpisu w Wikipedii na temat jugosłowiańskiej chemiczki-amatorki, „kiedy powiedziano jej o problemie małżeńskim, Anujka pytała swoją klientkę: „Jak ciężki jest ten problem?”, co oznaczało: „Jaka jest masa ciała ofiary?”. Następnie obliczyła dawkę arszeniku niezbędną do rozwiązania „problemu”, tak aby nikt nie zdawał sobie sprawy, że mężczyzna został otruty.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Baba Anujka dawała „magiczną wodę” swoim klientom, którymi były głównie kobiety, i instruowała je aby dawały ją swoim mężom, którzy zwykle umierali po około ośmiu dniach. Uważa się, że starsza kobieta była odpowiedzialna za śmierć co najmniej 50, a nawet 150 osób.

Źródło: Twitter

W 1920 roku biznes magicznej wody Baby Anujki stał się tak dochodowy, że była w stanie wynająć „agenta sprzedaży”, którego jedynym zadaniem było znajdowanie potencjalnych klientów i sprowadzanie ich do apteki. Oczywiście niewielu rozumiało proces naukowy stojący za jej produktem, więc większość jej klientów podobno wierzyła, że ma jakąś nadprzyrodzoną moc, która pomogła jej w magiczny sposób zabijać ludzi.

Cały ten rozgłos sprawił, że Baba Anujka zarobiła dużo pieniędzy, ale nieuchronnie zwróciła większą uwagę na jej śmiercionośne interesy. W 1924 roku, jedna z jej stałych klientek, Stana Momirov, użyła magicznego materiału, by zabić swojego męża Lazara Ludoškiego, a kiedy w podobnych okolicznościach zginął wujek jej drugiego męża, władze zaczęły zadawać niewygodne pytania. W grudniu 1926 roku, Ana di Pištonja sprzedała magiczną wodę Simie Momirov i jego żonie Sofiji, którzy zamierzali zabić 70-letniego ojca Simy, Nikola. Udało im się, ale ich czyn stał się częścią „Procesów Momirova”, w których Baba Anujka została oskarżona o współudział w morderstwach Lazara Ludoškiego i Nikoli Momirov.

Pomimo zaprzeczenia, że kiedykolwiek sprzedała magiczną wodę Stanie Momirov, analiza ciał ofiar wykryła ślady arszeniku, a zeznania jej klientów sprawiły, że kobieta została skazana na 15 lat więzienia.

Miała 90 lat, kiedy wyrok został wydany, ale jakimś cudem przeżyła jeszcze osiem lat za kratkami, zanim została zwolniona z powodu jej zaawansowanego wieku.

Baba Anujka ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w swoim domu we Vladimirovacu. Zmarła 1 września 1938 roku w wieku 100 lat, ale jej reputacja jednego z najbardziej płodnych seryjnych morderców w historii ludzkości stała się legendą.