Ta tęczowa ryba urodziła się kobietą i stała się mężczyzną

0
387
Cirrhilabrus finifenmaa - ta piękna ryba została nazwana na część narodowego kwiatu Malediwów. Zdjęcie: Twitter

W głębinach odkryto tęczową rybkę, która urodziła się jako kobieta i stała się mężczyzną.

Niezliczone cuda wypełniają morza. W 2022 roku odkryto nowy cud: nieuchwytną tęczową rybę w wodach u wybrzeży Malediwów.

Cirrhilabrus finifenmaa przemyka wzdłuż raf. Mające żółto-różowo-fioletowe odcienie, to interesujące stworzenie urodziło się jako kobieta i z wiekiem stało się mężczyzną. Tej zmianie płci towarzyszy zmiana w żywym kolorze łusek. Ta szczególna cecha jest tylko jednym z przykładów płynności płci w przyrodzie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Cirrhilabrus finifenmaa została po raz pierwszy zauważona w latach 90. przez naukowca Johna Ernesta Randalla. Jednak Randall uważał, że kolorowa ryba była po prostu kolejnym gatunkiem zmieniającym kolor w innym wieku. Dopiero w 2022 roku gatunek został naukowo opisany jako odrębny.

„Finifenmaa” oznacza również różę w lokalnym języku Dhivehi. Badacz Ahmed Najeeb z Maldives Marine Research Institute przeszedł do historii w opisie ryb, jako pierwszy lokalny naukowiec, który opisał gatunek rodzimy dla tego regionu.

Czytaj: Rzadka ryba z przezroczystą głową

Cirrhilabrus finifenmaa żyje około 40–70 metrów pod powierzchnią Oceanu Indyjskiego. Region ten jest znany jako strefa mezofotyczna lub zmierzchowa. Strefa mezofotyczna jest jednym z najmniej zbadanych regionów raf koralowych. Nurkowie ze specjalnymi systemami oddechowymi muszą zejść na dół, aby dostrzec jaskrawo ubarwione stworzenia.

Cirrhilabrus finifenmaa. Zdjęcie: Twitter

„Obszar ten jest generalnie położony na niezręcznej głębokości – niewystarczająco głębokiej, aby można było go badać za pomocą łodzi podwodnych, zbyt złożonej, aby trałować (metoda łowienia), i zbyt głębokiej, aby nurkować przy użyciu tradycyjnych technik nurkowania”.

Czytaj: Mercedes Benz zainwestuje blisko Wrocławia ponad 4,7 mld złotych

Aby sfotografować i zebrać okazy w strefie mezofotycznej, naukowcy używają specjalistycznego sprzętu do nurkowania, który recyrkuluje wydychane powietrze, zamiast wdmuchiwać bąbelki prosto do wody, jak robią to zwykli płetwonurkowie. Poprzez staranne kontrolowanie mieszanki gazów, usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla i dodawanie większej ilości tlenu w razie potrzeby, nurkowie mogą wydłużyć swoje nurkowania do 100 metrów.

Muszą zdjąć kilka dużych butli z gazem i spędzić godziny na powolnym wynurzaniu się, aby bezpiecznie dekompresować z tych wielkich głębin, ale w ten sposób mogą napotkać gatunki wcześniej nieznane nauce w tym mało znanym regionie.

Ryby te rodzą się jako samice; a gdy dojrzeją, stają się samcami. Stają się bardziej dekadenckie i kolorowe, gdy zmieniają płeć.

Dr Yi-Kai Tea, doktor habilitowany w Australian Museum Research Institute w Sydney, powiedział The Guardian: „O ile nam wiadomo, te ryby nie są bezpośrednio zagrożone”.

Cirrhilabrus finifenmaa zaczyna życie jako kobieta, a później staje się mężczyzną.

Cirrhilabrus finifenmaa u wybrzeży Malediwów. (Zdjęcie: Wikimedia Commons)