Ta ulica wygląda jak falujące wydmy

0
613

Przed Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu ulica faluje falującymi liniami i geometrycznymi formami. Jej powierzchnię pokrywa wciągający mural o odpowiedniej nazwie Moving Dunes (Ruchome Wydmy).

Ta zmieniająca się instalacja jest dziełem firmy architektonicznej NÓS z siedzibą w Montrealu, założonej przez Gila Hardy’ego i Charlesa Laurence’a Proulxa w 2016 roku.

Projekt został zaprojektowany w odpowiedzi na artystyczne podejście malarzy kubistów do kwestionowania roli perspektywy w przedstawieniach wizualnych.

Instalacja stanowi przedłużenie wystawy głównej Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu (MMFA), prezentowanej latem 2018 r.

„Uważamy, że instalacja jest rodzajem publicznego/zewnętrznego przedłużenia wystawy, aby zwiedzający mógł zanurzyć się w abstrakcyjnym i zabawnym otoczeniu, gigantycznym „złudzeniu optycznym” w odniesieniu do techniki kubistycznej” – powiedział Proulx.

Pracownia architektoniczna osiągnęła ten cel poprzez zastosowanie procesu złudzenia optycznego zwanego anamorfozą, które wymaga od widza obserwacji muralu z określonego punktu widzenia, aby w pełni docenić jego formę. Doświadczenie tego z alternatywnych punktów widzenia złamałoby iluzję.

Czytaj: Szalone złudzenie optyczne w Paryżu

Dzięki obecności wydm, zdeformowanych przez anamorfozę wzorów podłoża, Ruchome Wydmy nabierają wyrazistego wymiaru. Spacerując aleją, odkrywamy sfery, które odzwierciedlają różne pawilony MMFA, wszystkie wyjątkowe w swojej architekturze i historii. Ruchome Wydmy to doświadczalny miraż w sercu śródmieścia Montrealu.

Z tego powodu całego oddziaływania kompozycji nie da się w pełni przeżyć poprzez fotografie (choć one też są dość niezwykłe). Zamiast tego obserwator musi zanurzyć się w poruszającym się krajobrazie. To wizualny plac zabaw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, oferujący nowy sposób na docenienie zwyczajnej ulicy w mieście.

„Chcieliśmy stworzyć eksperymentalny miraż, rodzaj oazy w centrum Montrealu” – mówi Proulx. „Postać wydm nawiązuje również do poruszającego się, nieustannie zmieniającego się krajobrazu. Pozwala też spojrzeć na otaczający budynek w nowy sposób i uwydatnić efekt głębi w topografii”.

Ostatecznie Proulx i zespół NÓS chcą, aby odwiedzający doświadczyli „dzieła sztuki, które nie jest stałym obrazem, ale środowiskiem do odkrycia z ciałem poruszającym się w przestrzeni”.

Więcej informacji: NÓS: Strona internetowa | Instagram | Facebook

Kanadyjska firma architektoniczna NÓS zainstalowała swój wciągający mural Ruchome Wydmy przed Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu.

Źródło: NÓS
Źródło: NÓS
Źródło: NÓS
Źródło: NÓS
Źródło: NÓS

Pracownia architektoniczna zastosowała technikę zwaną anamorfozą, która wymaga od obserwatora doświadczenia muralu z wielu punktów widzenia, aby w pełni go docenić.

Źródło: NÓS
Źródło: NÓS

Instalacja anamorficzna zmienia się, gdy widz się porusza i wchodzi z nią w interakcję.

Źródło: NÓS
Źródło: NÓS
Źródło: NÓS

Czytaj: Taniec na ulicach Montrealu.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember