Ta wieża w Dubaju będzie obracać się wraz z wiatrem!

0
504
Hayri Atak

Budynek będzie mógł generować energię elektryczną dzięki swojemu obrotowi.

W miarę jak inżynieria osiąga niewyobrażalne wyżyny wiedzy i doświadczenia, wizualizacje przyszłości, które wydają się być z filmów science-fiction, wydają się bardziej realne niż kiedykolwiek.

W takim projekcie panorama Dubaju mogłaby nabrać własnego futurystycznego smaku dzięki koncepcji drapacza chmur tureckiego architekta Hayri Ataka, która została zaprojektowana tak, aby fizycznie obracać się podczas wiatru, zgodnie z komunikatem prasowym dostarczonym przez architekta.

Wieża „Squall Tower” została niedawno zaprezentowana na stronie internetowej architekta i w mediach społecznościowych, zapewniając obszerne spojrzenie na budynek.

Hayri Atak

Wieża zsynchronizowana z wiatrem

„Squall Tower”, którą zaprojektowali Hayri Atak, Kaan Kılıçdağ, Büşra Köksal i Kübra Türk, to projekt koncepcyjny, który łączy w sobie trzy różne parametry w najbardziej odpowiedni sposób.

Architekt zainspirował się pionowymi turbinami wiatrowymi i w przeciwieństwie do drapaczy chmur opierających się sile wiatru, wieża porusza się równomiernie z otoczeniem.

Czytaj: W Dubaju powstała galeria handlowa z ogromnym ogrodem botanicznym.

Hayri Atak

Wieża jest wyposażona w trzy oddzielne segmenty, które skręcają się spiralnie wokół centralnej osi, z wieloma gałęziami łączącymi je wszystkie ze sobą. Obrót przy minimalnym oporze będzie możliwy dzięki usprawnionemu projektowi przekroju poprzecznego każdego segmentu, donosi Yanko Design.

Czytaj: Takie szokujące rzeczy są możliwe tylko w Dubaju

Hayri Atak

Pojedynczy obrót będzie wykonywany raz na 48 godzin, z wiatrem lub bez niego. Podobnie jak wiele obracających się restauracji, wieża zapewni swoim mieszkańcom pełny widok na Dubaj.

Atak stwierdził, że wieża będzie mogła działać niezależnie od kierunku wiatru i dzięki obrotowi będzie generować energię elektryczną.

Hayri Atak

Wieża będzie miała lądowisko dla helikopterów, aby umożliwić klientom i odwiedzającym dostęp do niej z góry, nadając budynkowi wygląd z Jamesa Bonda. Obrotowe wejścia w podstawie umożliwią ludziom dostęp do obrotowych wież konstrukcji.

Nie jest jasne, kiedy i czy nastąpi budowa „Squall Tower”. Wieża, jeśli zostanie zbudowana, z całą pewnością znajdzie się na liście światowych cudów inżynierii.

johannesfloe.com – Art to remember