Ta wioska została opuszczona przez ludzi 30 lat temu, pokryła się roślinnością

0
448
Opuszczona wioska rybacka na wyspie Gouqi, powoli przejęta przez naturę. Źródło: Twitter

Chociaż wydaje się, że Szanghaj nie ma zbyt wielu plaż, prawda jest taka, że słońce, piasek i morze nie są tak daleko, jak można sobie wyobrazić. Większość ludzi słyszała o Putuoshan, wyspiarskim odosobnieniu słynącym ze świętej góry (jednej z czterech najważniejszych w Chinach) i innych buddyjskich zabytków.

Jednak Putuoshan jest jedną z zaledwie 1390 wysp archipelagu Zhoushan, z których około 100 jest zamieszkanych przez cały rok. Wyspy, wciąż w dużej mierze nieznane emigrantom, znajdują się u wybrzeży prowincji Zhejiang, zaledwie kilka godzin drogi od Szanghaju.

Być może najbardziej fascynującą z tych odkrywek jest wyspa Gouqi, która jest częścią mniejszego podzbioru wysp Shengsi. Shengsi jest nadal jedynym malowniczym obszarem w Chinach, położonym na grupie naturalnych wysp.

Wydarzenia gospodarcze w żegludze i innym przemyśle lekkim sprawiły, że niegdyś idylliczne wioski rybackie Gouqi zostały prawie całkowicie opuszczone. Natura powoli odzyskała dawne domy, otaczając je mchem i bluszczem do tego stopnia, że prawie zniknęły z powrotem w krajobrazie.

Źródło: Twitter

Jeszcze 50 lat temu wioski takie jak Hou Tou Wan na Gouqi miały liczne społeczności. Jednak ogromny wzrost żeglugi od tego czasu oznaczał, że zatoka nie była już w stanie obsłużyć ogromnej liczby statków rybackich.

Żaden z budynków nie został zburzony, tworząc fascynujący spektakl zaginionego świata, który został niesamowicie i pięknie zachowany w czasie. Wioski na zboczach wzgórz oferują idealną scenerię do wędrówek po okolicy i biwakowania.

Czytaj: Nowe, ciekawe miejsce spotkań w Poznaniu – „Klub na Fali”

Wyspy Shengsi są popularnym celem turystycznym i nadal są ważnym obszarem rybackim, który każdej zimy przyciąga ponad 100 000 rybaków.

Często mówi się, że wyspa Gouqi to opuszczony zielony raj na wschód od Chin. W ujściu rzeki Jangcy leży niesamowity przykład Matki Natury odzyskującej to, co jej należało.

Ta wioska była niegdyś dobrze prosperującą osadą rybacką, dopóki mała zatoka nie była w stanie utrzymać stale rosnącej liczby łodzi rybackich. W ciągu zaledwie kilku dekad wioska zamieniła się w opuszczony raj, w którym zielony bluszcz pożera każdy dawny dom.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter

Wyspa Gouqi: jedna z najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Shengsi

Pół wieku temu przemysł rybny na tym obszarze zaczął słabnąć, a wyspa ustąpiła miejsca wielu alternatywnym firmom: budowa i naprawa statków, przemysł lekki, usługi i turystyka zastąpiły rybołówstwo jako główne źródło pieniędzy Gouqi. Ludność rybacka opuściła wioskę, pozostawiając za sobą to wymarłe miasto. Z bujną zielenią i intrygującą historią, nic dziwnego, że wyspa stała się popularnym miejscem dla turystów. W rzeczywistości turyści w dzisiejszych czasach sprawiają, że dawna wioska rybacka nie jest nawiedzająco pusta.

Nieoczekiwany los wyspy sprawił, że wioska Gouqi ostatnio stała się coraz bardziej popularną atrakcją turystyczną, w dużej mierze dzięki poprawie transportu w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele większych wysp, w tym Putuoshan, jest teraz dostępnych mostem (wciąż nie ma dostępu kolejowego).

Czytaj: Fotograf uwiecznia puste ulice Szanghaju przez koronawirus

Źródło: Twitter

Gouqi jest także domem dla największej chińskiej farmy wodnej, która również stała się ulubionym miejscem podróży. Na posiłki w licznych rodzinnych jadłodajniach na wyspie polecamy lokalne owoce morza, w tym węgorza, kraba, żółtego kraka, ślimaka błotnego i meduzę.

Jeśli więc szukasz kultury taoistycznej, piaszczystych plaż, dobrze zachowanych wiosek rybackich i smaganych wiatrem szczytów, szybki wypad do Gouqi oferuje to wszystko i wiele więcej.

Źródło: Twitter
Źródło: Twitter
Źródło: Twitter