Ta wyspa wygląda z lotu ptaka jak gigantyczny odcisk palca

0
692

Położona u wybrzeży Chorwacji, na Morzu Adriatyckim, Baljenac to maleńka wyspa pokryta szeregiem murów z suchego kamienia, które sprawiają, że patrząc z góry wygląda jak gigantyczny odcisk palca.

Owalną wyspę Baljenac pokrywa 23-kilometrowa sieć murów z suchego kamienia. Można by pomyśleć, że to starożytny labirynt, gdyby nie fakt, że ściany mają wysokość do około pasa i zostały zaprojektowane wyłącznie po to, aby ułatwić rolnictwo w nieprzyjaznym miejscu.

Skalisty teren i silne wiatry nie są idealne do uprawy roślin, więc mieszkańcy pobliskiej wyspy Kaprije zbudowali te kamienne mury, aby oddzielić uprawy i zapewnić im pewną ochronę.

Jest to technika stosowana w innych częściach Europy, takich jak Anglia czy Irlandia, ale nigdzie indziej te ściany nie naśladują wzoru ludzkiego odcisku palca tak, jak na wyspie Baljenac.

Niezamieszkana wyspa ma powierzchnię zaledwie 0,14 kilometra kwadratowego, ale ma 23 kilometry ścian utworzonych po prostu przez ułożenie skał jeden na drugim. Ten sam rodzaj ścian jest stosowany na Kaprije i Zut, ale Baljenac ma zdecydowanie największe zagęszczenie pod względem powierzchni.

Facebook

Uważa się, że większość sieci kamiennych murów została wzniesiona w XIX wieku, ale zarówno Baljenac, jak i Kaprije służyły jako bezpieczne schronienie dla chrześcijan podczas podbojów osmańskich w XVI i XVII wieku, więc niektóre części muru mogły być jeszcze starsze.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Facebook

Odkąd zdjęcia lotnicze Baljenac zaczęły rozpowszechniać się w Internecie, popularność wyspy przypominającej odcisków palców znacznie wzrosła, podobnie jak obecność turystów w tym regionie. Chociaż miejscowi witają gości, niektórzy martwią się o zniszczenia murów z rąk niesfornych turystów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Chorwacki rząd zwrócił się do UNESCO o umieszczenie tej wyspy na liście światowego dziedzictwa, co nie tylko jeszcze bardziej zwiększy jej popularność, ale także zagwarantuje Baljenac lepszą ochronę przed lokalnymi władzami.

Czytaj: Izvor Cetine – niebieskie Oko Ziemi

Facebook
Twitter