
Istnieje wiele głównych czynników ryzyka udaru, których można uniknąć poprzez zdrową dietę. Są to: wysoki poziom cholesterolu we krwi, wysokie ciśnienie krwi i nadmierna masa ciała. Na szczęście istnieje wiele produktów spożywczych, które można włączyć do swojej diety.
Niezdrowa dieta może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru, ponieważ może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Jak podaje NIK, opierając się na danych GUS, na udar mózgu w 2019 r. zmarło w Polsce 22 055 osób, czyli przed pandemią była to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób po nowotworze i chorobach serca.
Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.
Czytaj: Udar mózgu każdego roku zabija 15 mln osób. Poznaj 10 sposobów zapobiegania
W Wielkiej Brytanii jest około 1,3 miliona osób, które przeżyły udar, a objawy będą zależeć od dotkniętej części mózgu i stopnia uszkodzenia.
Uniwersytet w Leeds odkrył, że osoby stosujące dietę bogatą w błonnik mają mniejsze ryzyko udaru po raz pierwszy.
Wytyczne rządowe opublikowane w lipcu 2015 r. mówią, że spożycie błonnika powinno wzrosnąć do 30 g dziennie, jako część zdrowej, zbilansowanej diety.
Ponieważ większość dorosłych spożywa średnio około 18 g dziennie, musimy znaleźć sposoby na zwiększenie naszego spożycia błonnika.
Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!
Badanie uniwersyteckie pokazuje, że zwiększenie o siedem gramów błonnika pokarmowego dziennie wiązało się z siedmioprocentowym spadkiem ryzyka udaru mózgu po raz pierwszy.
Naukowcy przeanalizowali i połączyli wyniki ośmiu badań opublikowanych w latach 1990-2012.
„Większość z nas musi jeść więcej błonnika i spożywać mniej cukrów w diecie. Spożywanie dużej ilości błonnika wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i raka jelita” – donosi Narodowa Służba Zdrowia (NHS).
Organ zdrowia dodaje: „Ważne jest, aby pozyskiwać błonnik z różnych źródeł, ponieważ spożywanie zbyt dużej ilości jednego rodzaju żywności może nie zapewnić zdrowej, zbilansowanej diety”.
Czytaj: 5 nawyków, które minimalizują ryzyko udaru
Zauważa, że większość żywności paczkowanej ma etykietę wartości odżywczej z boku lub z tyłu opakowania, która często daje wskazówkę, ile błonnika zawiera żywność.
„Pokarmy bogate w błonnik pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, więc wybierając produkty bogate w skrobię, wybieraj pełnoziarniste płatki zbożowe, brązowy ryż lub pełnoziarniste zboża” – zauważa Stowarzyszenie Udarów.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
NHS twierdzi, że niezdrowa dieta może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru, ponieważ może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
Brytyjska Fundacja Serca ostrzega: „Błonnik służy nie tylko do trawienia, może również pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Ale większość z nas nie spożywa wystarczającej ilości błonnika”.
Wyjaśnia: „Błonnik pokarmowy, który możesz znać jako błonnik (stary termin), to nazwa substancji w pokarmach roślinnych, których nie można całkowicie rozłożyć przez trawienie”.
„Niektórzy ludzie odkładają spożywanie większej ilości błonnika, ponieważ myślą, że może to wpłynąć na ich trawienie” – dodaje fundacja.
Czytaj: Po udarze odkryła, że umie malować obrazy
„Wzdęcia mogą być związane z nagłym wzrostem ilości błonnika w diecie.”
„Aby tego uniknąć, stopniowo zwiększaj ilość spożywanego błonnika. Dokonuj jednej zmiany na raz, wprowadzając następną, gdy Twoje ciało się przyzwyczai.
Fundacja zauważa również, że suplementy błonnika są dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością w postaci tabletek, saszetek do zmieszania z napojem lub proszku do dodania do żywności.
Czytaj: Jak rozpoznać udar? 4 dokładne oznaki, że dana osoba będzie miała udar
W Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, wynikiem tego jest ponad 60 000 zachorowań rocznie. Szacuje się, że na świecie z powodu udaru umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi. Im szybciej dana osoba otrzyma leczenie udaru, tym mniej szkód może się wydarzyć.
NHS twierdzi, że główne objawy udaru obejmują zmiany na twarzy. Twoja twarz mogła opaść na jedną stronę, osoba może nie być w stanie się uśmiechnąć lub jej usta lub oczy mogły opaść.
Czytaj: Nie ignoruj tych znaków ostrzegawczych przed udarem