Tajskie słonie wracają do wiosek po tym, jak w kraju zmalała liczba turystów

0
494

Pandemia COVID-19 wpływa nie tylko na ludzi, ale także na naturę. Chociaż bezpośrednie zagrożenie wirusem jest absolutnie przerażające, nie powinniśmy przymykać oka na inne negatywne aspekty. W północnej Tajlandii setki słoni musiały wrócić do wiosek po zatrzymaniu turystyki w kraju.

Portal Bored Panda skontaktował się z Fundacją Save Elephant (Fundacja „Uratować słonie”), lokalną organizacją zajmującą się obecnym kryzysem słoni, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Wszystkie słonie, które brały udział w trekkingu i innych działaniach turystycznych, stoją teraz w obliczu bardzo ponurej przyszłości, chyba że natychmiast zostaną podjęte natychmiastowe działania.

Lek Chailert, założycielka i ambasadorka Elephant Nature Park (ENP) i Save Elephant Foundation (SEF), pracuje obecnie nad wprowadzeniem programów zrównoważonego rolnictwa, aby pomóc wielu słoniom i ich opiekunom, którzy zostali zmuszeni do powrotu do swoich rodzimych wiosek.

Więcej informacji: saveelephant.org

Fundacja Save Elephant pomaga słoniom wrócić do wiosek ich właścicieli.

Save Elephant Foundation

„Dosłownie nie mają dokąd pójść. Musieli wrócić do wiosek ”- powiedziała Lek, dodając:„ Sytuacja jest bardzo, bardzo poważna. Setki słoni przemierza wiele mil ze swoimi mahoutami (opiekunami słoni), którzy nie mają pożywienia dla tych zwierząt. Po powrocie do rodzinnej wioski nie mają pieniędzy na wyżywienie słoni”.

„Dlatego właśnie planowanie zrównoważonej przyszłości to jedyna droga naprzód” – powiedział Lek.

Save Elephant Foundation
Save Elephant Foundation
Save Elephant Foundation
Save Elephant Foundation

„Prosiliśmy rząd o podarowanie ziemi, aby rdzenne plemiona i wieśniacy mogli uprawiać własne uprawy, wyżywić siebie i swoje słonie oraz zarobić na sprzedaży swoich produktów” – powiedziała założycielka.

Len chciała również wyjaśnić niektóre nieporozumienia, które pojawiły się w ostatnich doniesieniach medialnych:

„Chociaż media z radością przekazują nasze przesłanie za pośrednictwem różnych kanałów, chcemy wyjaśnić pewne fakty. Niektóre artykuły skłaniają opinię publiczną do przekonania, że te przesiedlone słonie są wypuszczane z powrotem na wolność, gdzie będą żyć spokojnie, po „ucieczce” z trekkingu. To niestety nie jest prawdą. Słonie były w niewoli, niektóre z nich od wielu lat, a życie na wolności nie jest dla nich możliwe. Ponadto rolnicy palą teraz ziemię, aby zrobić miejsce na nowy plon, więc ich naturalne siedliska są poważnie zagrożone, a w wielu przypadkach lasy zniknęły całkowicie w krótkim okresie ”- powiedziała.

Czytaj: Słoń stracił nogę, ale dzięki protezie znów może chodzić!

Fundacja obawia się, że obecny kryzys doprowadzi do złego traktowania słoni przez ich opiekunów w desperackiej próbie zmuszenia zwierząt do zarobienia większych pieniędzy. Może to obejmować żebranie na ulicach lub sprzedaż słoni do ogrodów zoologicznych.

„Ostatnie dwa miesiące były niezwykle trudne, ponieważ śledziliśmy stada słoni i ich opiekunów, starając się karmić zwierzęta i je poić. Jednak bez żadnego dochodu sytuacja staje się krytyczna” – wyjaśniła Lek.

„Jednym z potencjalnych źródeł dochodów jest rozwój przemysłu produkcji kawy. „Mamy własną, etycznie produkowaną kawę EPS, która sprzedaje się na całym świecie. Planujemy rozwinąć tę działalność, aby zaoferować lokalnym rolnikom więcej możliwości. Prześlemy im rośliny kawy, aby natychmiast zaczęły rosnąć. Nie możemy już więcej marnować czasu. Nie ma czasu na rozmowę. Musimy działać teraz”.

Elephant Nature Park, około godziny jazdy samochodem na północ od Chiang Mai, stanowi główne źródło dochodów, które pomaga uratowanym zwierzętom, a do niedawna park odwiedzało wielu turystów i wolontariuszy. Teraz nie ma żadnych przychodów, ponieważ park jest obecnie zamknięty dla gości. Jednak każdego dnia zespół tam karmi ponad 3000 zwierząt, z których wiele jest niepełnosprawnych lub niestabilnych emocjonalnie.

Mimo, że fundacja próbuje rozgałęzić się, aby zarobić więcej pieniędzy, aby pomóc chorym zwierzętom, bardzo potrzebne są darowizny. Fundusze można przekazywać za pośrednictwem TRUNKS UP, certyfikowanej organizacji wspierającej.

Nakarmienie jednego słonia dziennie kosztuje 30 dolarów, informuje fundacja. „100% każdej darowizny trafia bezpośrednio do Elephant Nature Park i podzielę się tymi darowiznami ze słoniami w innych obozach, stosownie do okoliczności ”- podsumowała Lek.

Czytaj: ZAKAZ JAZDY NA SŁONIACH W KAMBODŻY W ANGKOR WAT OD 2020 ROKU