Tak wygląda „hołd dla triumfalnej postaci kobiecości”

0
565

Dziwna „rzeźba” Elsy Sahal inspirowana niewielkim brukselskim pomnikiem Manneken-Pis pojawi się niedługo na Place Royale w Nantes jako „hołd złożony triumfalnej postaci kobiecości”.

W Nantes tego lata, dokładnie 8 sierpnia pojawi się na Place Royale 3-metrowa różowa rzeźba wyrażająca „hołd dla triumfującej postaci kobiecości”.

„Dzieło” stworzyła Elsa Sahal. Kobieta wyjaśnia ideę, jaka kierowała nią w twórczym procesie: „dziewczynki też mogą sikać grubo, daleko i ciągle. I, jak na ironię, może się to zdarzyć w miejscach publicznych, gdzie dopuszcza się tylko męski mocz!. „Sikające figury” były dotąd jej zdaniem zdecydowanie „męskim” motywem w historii sztuki”.

Czytaj: 6 faktów na temat ciała kobiety. Warto to wiedzieć.

„To feministyczna odpowiedź na Manneken-pis w Brukseli” – wyjaśnia Marie Dupas, odpowiedzialna za całe artystyczne wydarzenie. Rzeźba ma prezentować „narrację, dialog i feminizm”, cokolwiek to znaczy.

Manneken-pis w Brukseli to 55 cm figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, sikającego chłopca.

Ta przełomowa w historii sposobów oddawania moczu, genderowa instalacja była już wystawiona w paryskich ogrodach Tuileries w 2012 roku (FIAC 2012), w Hotel-Dieu w Tuluzie oraz w Maison Rouge w Paryżu.

Czytaj: Tańsze bilety dla kobiet! Berlin przeciw dyskryminacji