Tak wygląda najbardziej zaawansowany technologicznie robot humanoidalny

0
536
Humanoidalny robot sprawia, że mimika twarzy jest niesamowicie realistyczna. Źródło: YouTube

„Najbardziej zaawansowany” humanoidalny robot świata został zaprezentowany w laboratorium, w Wielkiej Brytanii z niesamowicie realistycznymi wyrazami twarzy i ruchami.

Roboty z każdym rokiem stają się coraz mądrzejsze i coraz bardziej przypominają ludzi.

Ameca – nowy robot Engineered Arts

Ta maszyna jest prawdziwa i została zareklamowana jako „najbardziej zaawansowany” robot humanoidalny na świecie.

Robot Ameca został stworzony w brytyjskim laboratorium i ma niesamowicie realistyczne ruchy i mimikę.

Firma Engineered Arts z Kornwalii, która określa się mianem „wiodącego brytyjskiego projektanta i producenta humanoidalnych robotów rozrywkowych”, z dużym zainteresowaniem zaprezentowała maszynę na YouTube.

Wielu widzów wyrażało zdumienie, jak realistyczna i ludzka jest ta maszyna.

Jeden z użytkowników napisał: „Wiem, że powinniśmy bać się sztucznej inteligencji, ale to pierwszy robot, który mnie nie przeraził. To całkiem fajne.”

Ktoś inny napisał: „Te oczy. Teraz widzimy, jak ważne są oczy, jeśli chodzi o coś, co wygląda na żywe”.

Trzeci dodał: „Świetna robota! Ręce wyglądają na naprawdę dobrze zrobione.”

Niektórzy porównują Amecę do filmu science fiction Ja, robot z 2004 roku, z Willem Smithem w roli głównej, w którym inteligentne roboty zajmują stanowiska służb publicznych w dystopijnym świecie.

Czytaj: W Budapeszcie roboty „pracują” jako kelnerzy.

Wideo promujące Amecę

Na początku filmiku Ameca wydaje się „budzić”, ponieważ jej twarz wyraża mieszankę zmieszania i frustracji, gdy otwiera oczy. Ale kiedy Ameca zaczyna patrzeć na swoje dłonie i ramiona, robot otwiera usta i unosi brwi w zdumieniu. Na końcu filmu Ameca uśmiecha się i wyciąga powitalną dłoń w kierunku widza — jeśli tak chcesz zinterpretować ten gest.

Z pewnością robot jest realistyczny i przoduje w swojej dziedzinie pod względem wyrazistości, ale następnym wyzwaniem będzie umożliwienie temu robotowi poruszanie się, ponieważ nie umie chodzić.

Nie ujawniono, ile kosztuje robot, ponieważ wciąż jest w fazie rozwoju.

Lepszy niż Sophia

Ameca śledzi rozwój Sophii, która po raz pierwszy pojawiła się w 2016 roku i była super inteligentną ludzką głową z realistyczną twarzą, która potrafiła mrugać, patrzeć z boku na bok i mówić.

Humanoidalny robot, stworzony przez hongkońską firmę Hanson Robotics, potrafi rozmawiać, złośliwie uśmiechać się, a nawet opowiadać dowcipy.

Robot przeszedł do historii w październiku 2017 roku, kiedy stał się legalnym obywatelem Arabii Saudyjskiej.

Czytaj: 6 najbardziej zaawansowanych robotów, które zmienią nasz świat

Engineered Arts ma nadzieję, że Ameca zaoferuje ludziom spojrzenie w przyszłość, ponieważ „reprezentuje awangardę technologii ludzkiej robotyki”.

„Zaprojektowana specjalnie jako platforma do rozwoju przyszłych technologii robotyki, Ameca jest idealną platformą robota humanoidalnego do interakcji człowieka z robotem” – podała firma na swojej stronie internetowej.

„Koncentrujemy się na dostarczaniu innowacyjnych technologii, które są niezawodne, modułowe, można je aktualizować i łatwo je rozwijać”.

Firma Engineered Arts powstała w 2005 roku, a jej pierwszym robotem był mechaniczny „RoboThespian”. To narzędzie do zdalnego sterowania z dowolnego miejsca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Robot Mesmer jeszcze bardziej przypomina człowieka

Jeśli Ameca nie przeraża Cię wystarczająco, Engineered Arts opracowała także innego realistycznego robota, o nazwie Mesmer.

Firma twierdzi, że wykorzystała skany 3D rzeczywistych ludzi, aby nadać botowi dokładną strukturę kości, teksturę skóry i realistyczny wyraz twarzy. A przy tym emocje i ekspresje stoją na równie wysokim poziomie jak u Ameca.

Przez tę skórę i dużo bardziej ludzki wygląd, wszystkie gesty na twarzy urządzenia robią jeszcze większe wrażenie:

Patrząc na to, w jakim tempie roboty zaczynają przypominać ludzi, nie dziwi mnie już tak bardzo artykuł, który pisałam 2 lata temu: W 2050 roku częściej będziemy w związkach z robotami niż ludźmi.

Jeśli chcesz zobaczyć Amecę w prawdziwym życiu, Engineered Arts mówi, że robot zostanie wystawiony na CES 2022 w styczniu, w Las Vegas.