Tak wygląda siłowania w Hong Kongu w czasie pandemii

0
449

W poniedziałek Ben Lucas, reporter mieszkający w Hongkongu, opublikował na Twitterze zdjęcia lokalnej siłowni, która została ponownie otwarta 8 maja.

Widzimy na zdjęciach, że wszystkie maszyny cardio w Pure Fitness w Quarry Bay zostały oddzielone wyraźnymi przegrodami przypominającymi kabiny.

Według przedstawiciela Pure Fitness, przegrody pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zapewniona jest 1,5-metrowa odległość, zgodnie z sugestią rządu Hongkongu. Jednak wydzielenie takiej przestrzeni nie było łatwe do zorganizowania.

W Stanach Zjednoczonych osoby ćwiczące na siłowni mogą spodziewać się podobnych przegród, gdy rząd znosi kolejne etap obostrzeń.

Na przykład w Gruzji, Iowa, Tennessee i Oklahomie siłownie zostały ponownie otwarte z zastosowaniem środków dystansowania fizycznego. Więcej stanów może pójść w ich ślady już w tym miesiącu.

Czytaj: Najbardziej wysportowana babcia świata skończyła 83 lata!

W poniedziałek protestujący na Florydzie wykonali pompki i inne ćwiczenia przed sądem hrabstwa Pinellas, aby zachęcić urzędników państwowych do otwarcia siłowni. Wytyczne Białego Domu dotyczące otwarcia Ameryki pokazują, że siłownie w stanach, które są w pierwszej fazie ponownego otwarcia „mogą zostać otwarte, jeśli dostosują się do ścisłych protokołów fizycznego dystansu i warunków sanitarnych.”

„Każdy, kto pójdzie na siłownię, powinien liczyć się z ryzykiem. To nie znaczy jednak, że nie możesz iść. Pójście wiąże się z rozpoznaniem, jakie kroki bezpieczeństwa musimy podjąć” – powiedział CNBC Jay Varkey, profesor medycyny w Emory University School of Medicine i epidemiolog szpitalny w Emory University Hospital.

Na przykład eksperci twierdzą, że przegrody, które sfotografował Lucas w Hongkongu, nie zapewnią wystarczającej ochrony – maszyny powinny być również rozmieszczone w odległości co najmniej 180 cm, oraz powinna być ograniczona liczba osób korzystających z siłownia na raz, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

„W większości siłownie są pełne ludzi i jest dość ciasno” – powiedział CNBC Kevin Heffernan, profesor na Uniwersytecie Syracuse. „Siłownie nie są zaprojektowane do warunków dystansu społecznego”.

„Rzeczywiście, właściciele siłowni stoją teraz przed trudnym zadaniem. Muszą przemyśleć, jak zorganizować siłownię pod względem odległości i maksymalnej ilości osób, ponieważ ludzie generują dużo potu i ciężko oddychają” – mówi Varkey.

A noszenie maseczek podczas treningu może stać się standardową procedurą, nawet jeśli będzie to bardzo niewygodne. (Istnieją bandany, które są nakryciami twarzy stworzonymi do ćwiczeń – zazwyczaj są noszone przez biegaczy, aby chronić twarz przed słońcem i wiatrem.)

Ale noszenie maseczki podczas ćwiczeń może mieć również złe strony: „Martwi mnie to, że sama maseczka zamoknie, a następnie przestanie działać i nie będzie chronić”, mówi Varkey.

Na siłowni w Hongkongu maszyny cardio były jedynym obszarem, który wydawał się drastycznie zmieniony. Lucas zauważył jednak więcej członków personelu sprzątającego zajmujących się sprzętem na siłowni niż przed kryzysem koronawirusa.

„Siłownie powinny zapewniać środki czyszczące, które chronią przed wirusami, takimi jak Covid-19. Spraye i chusteczki są środkami dezynfekującymi zatwierdzonymi przez EPA dla SARS-CoV-2” – mówi Varkey.

Ponadto „wszystkie te środki dezynfekujące często zabijają od jednej do dwóch minut”, mówi Varkey. „Oznacza to, że musisz spryskać, odczekać kilka minut, a następnie wytrzeć sprzęt, zanim będzie można go bezpiecznie używać”.

I pamiętaj: higiena rąk jest niezwykle ważna, szczególnie gdy dotykasz wielu powierzchni na siłowni.

„Każda siłownia, która ceni bezpieczeństwo swoich klientów, powinna udostępnić środki dezynfekujące i zlewozmywaki do rąk”, mówi Varkey.

„Jeśli uczęszczałeś na grupowe ćwiczenia to np. w Hongkongu zajęcia są ograniczone do ośmiu osób, zgodnie z wytycznymi dystansu społecznego”, mówi Lucas.

W Polsce nadal czekamy na otwarcie siłowni.

Źródło: www.cnbc.com

Czytaj: GWARA POZNAŃSKA – SPRAWDŹ, CZY WIESZ CO OZNACZAJĄ WSZYSTKIE ZWROTY!