Talibowie ujawniają pierwszy supersamochód zbudowany w Afganistanie, Mada 9

0
204
Afganistan prawdopodobnie nie jest pierwszym krajem, który przychodzi na myśl, gdy myślisz o supersamochodach, ale to musi się zmienić. Poznaj Mada 9, pierwszy samochód sportowy opracowany i zbudowany w Afganistanie.

Rząd Afganistanu pod przywództwem talibów zaprezentował niedawno pierwszy zbudowany w kraju samochód o nazwie Mada 9.

Afganistan prawdopodobnie nie jest pierwszym krajem, który przychodzi na myśl, gdy myślisz o supersamochodach, ale to musi się zmienić. Poznaj Mada 9, pierwszy samochód sportowy opracowany i zbudowany w Afganistanie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Opracowany przez zespół co najmniej 30 inżynierów z firmy ENTOP i Afganistan Technical Vocational Institute (ATVI) w Kabulu przez okres 5 lat, Mada 9 zdecydowanie wygląda jak supersamochód, ale obecnie jest napędzany zmodyfikowanym silnikiem Toyoty Corolla z 2000 roku. Najwyraźniej może poruszać się z „wyższymi prędkościami”, ale ostatecznym celem jest wyposażenie go w mocniejszy silnik elektryczny.

Zdjęcie: ENTOP/Instagram

Zabihullah Mujahid, oficjalny rzecznik talibów, udostępnił na Twitterze wideo, na którym Mada 9 robi bączki na śniegu, a zdjęcia supersamochodu krążą w mediach społecznościowych, ale w tej chwili nie udostępniono żadnych specyfikacji technicznych. Nie wiemy nawet, czy jest to samochód z silnikiem z przodu, z tyłu czy pośrodku, nie ma też zdjęć wnętrza.

Czytaj: Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Mohammad Riza Ahmadi, dyrektor generalny ENTOP i projektant Mada 9, powiedział afgańskiemu kanałowi informacyjnemu TOLO News, że ma nadzieję, że pierwszy supersamochód Afganistanu będzie międzynarodowym drogowskazem dla rozdartego wojną kraju.

ATVI powiedział, że stworzenie pierwszego w historii samochodu sportowego w Afganistanie dało pełen nadziei obraz narodu, który cierpiał przez dziesięciolecia konfliktów.

Czytaj: Mężczyźni ze sportowymi samochodami zawsze próbują coś nadrobić, potwierdzają badania

Szef ATVI, Ghulam Haidar Shuhamat, powiedział, że trwają starania, aby stworzyć grunt dla odkrywania talentów w kraju.

„Specjalnością tego samochodu jest to, że został wyprodukowany w Afganistanie i nie powstał żaden taki samochód na świecie. Afganistan był krajem znanym z wojen, konfliktów i nędzy, ale teraz taki pojazd powstał tutaj” – powiedział. „Po drugie, ma unikalny design… Po trzecie, jest sztywny i lekki”.

„Ten samochód będzie ambasadorem i będzie jeździł po Afganistanie, przekazując ludziom wartość wiedzy” – powiedział Ahmadi. „Rozpocznie swoją podróż w Afganistanie i pewnego dnia być może stanie się międzynarodowy”.

Ahmadi dodał, że jego firma otrzymała już zapytania od osób chcących kupić Mada 9, ale pojazd nie jest obecnie na sprzedaż.

„Zainteresowanie zakupem samochodu było zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, ale oferty, które otrzymujemy, nie są standardowe. Wyprodukowaliśmy go z myślą o konkurencji na rynkach międzynarodowych i mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiednie oferty” – powiedział Ahmad.

Inni inżynierowie powiedzieli, że będą kontynuować swoje wysiłki, aby oferować więcej innowacji.

„Przyjechałem tu pracować i znalazłem swoje miejsce. Tym, którzy mnie słyszą, powiedziałbym, aby realizowali swoje marzenia i umiejętności” – powiedział Ali Salmanian, członek firmy ENTOP.

„Moja rada dla młodych ludzi brzmi: wykorzystujcie możliwości i pracę w zespołach, ponieważ jeśli masz jakiś pomysł lub plan, nie jest to możliwe, aby zrobić to samemu” – powiedział Amanullah, członek firmy Entop.

Samochód nie został jeszcze w pełni ukończony i oczekuje się, że samochód będzie wystawiany we wszystkich prowincjach kraju.