Tamaskan – pies, który wygląda jak wilk, ale nie ma nic z wilka

0
830
Zdjęcie: K9Web

Tamaskan to stosunkowo nowa i rzadka rasa psów stworzona w konkretnym celu naśladowania wyglądu szarego wilka bez żadnego genetycznego związku z dzikim drapieżnikiem.

W 1980 roku grupa brytyjskich hodowców psów wyruszyła z misją stworzenia nowej rasy psów o wilczym wyglądzie. W tym celu połączyli owczarki niemieckie, husky syberyjskie, alaskan malamute i samojedy, a tamaskan był jedną z ras, które wymyślili.

Jednak niektórzy eksperci uważają, że skrzyżowanie tej nowej rasy z wilczakiem czechosłowackim uczyniło tamaska tym, czym jest dzisiaj. I chociaż Tamaskan może wyglądać jak prawdziwy wilk lub przynajmniej jego bliski kuzyn, z genetycznego punktu widzenia, nie ma żadnego związku między tymi dwoma gatunkami. Tamaskan to w 100% pies.

Tamaskan jest klasyfikowany jako rasa dużych psów. Samce są na ogół większe niż samice, ważą od 29 do 45 kg i mierzą od 63 do 72 cm.

Facebook

Celem rozwoju tej rasy było stworzenie psa domowego, który wyglądał jak dziki wilk, ale w rzeczywistości był inteligentnym i odważnym psem z niezachwianą lojalnością wobec swoich właścicieli.

Pies ten dobrze reaguje na trening i jest bardzo energiczny, ale jest polecany osobom, które mają doświadczenie z psami, ponieważ wymagają one dużej uwagi i pracy.

Czytaj: Poznajcie wilka grzywiastego – największego psowatego w Ameryce Południowej

Facebook

Tamaskany zwykle bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i ich rodziny, i mają tendencję do rozwijania lęku separacyjnego, jeśli są zbyt często pozostawione same sobie. Te psy są również bardzo przyjazne i ogólnie lubią przebywać wśród ludzi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Pierwsze szczenięta przypominające wilki trafiły do Stanów Zjednoczonych w 2005 roku i pomimo rosnącej popularności od tamtego czasu, Tamaskany są nadal uważane za bardzo rzadkie, a szczenięta są dostępne tylko na listach oczekujących i po cenach powyżej 2000 USD (około 8000 zł). Ale nikt nie powiedział, że posiadanie psa, który wygląda jak wilk, ale jest psem, jest tanie…

Czytaj: Gdzie pojeździmy na łyżwach w Krakowie?