Taniec może opóźnić oznaki starzenia się w mózgu

0
717
Taniec to potężne narzędzie do stawiania nowych wyzwań dla ciała i umysłu, szczególnie w starszym wieku. Zdjęcie: pixabay.com

W miarę starzenia się odczuwamy spadek sprawności fizycznej i psychicznej, który może się pogorszyć z powodu chorób, takich jak choroba Alzheimera. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Human Neuroscience”, pokazuje, że osoby starsze, które rutynowo uczestniczą w ćwiczeniach fizycznych, mogą opóźnić objawy starzenia się mózgu, a taniec daje najlepsze efekty.

„Ćwiczenia mają korzystny wpływ na spowolnienie, a nawet przeciwdziałanie związane z wiekiem spadku zdolności umysłowych i fizycznych” – mówi dr Kathrin Rehfeld, główna autorka badania z siedzibą w niemieckim centrum chorób neurodegeneracyjnych w Magdeburgu w Niemczech.

„W tym badaniu pokazujemy, że dwa różne rodzaje ćwiczeń fizycznych (taniec i trening wytrzymałościowy) zwiększają obszar mózgu, który zmniejsza się wraz z wiekiem. Dla porównania, tylko taniec doprowadził do zauważalnych zmian behawioralnych pod względem poprawy równowagi” – dodaje dr Kathrin Rehfeld.

W badaniu wzięli udział starsi ludzie, których średnia wieku wynosiła 68 lat. Przypisano im 18-miesięczny kurs (na jeden miesiąc tydzień ćwiczeń) tańca lub trening wytrzymałościowy.

Obie grupy wykazały wzrost obszaru hipokampu w mózgu. Jest to ważne, ponieważ obszar ten może być podatny na spadek związany z wiekiem i bywa dotknięty chorobami, takimi jak choroba Alzheimera. Odgrywa również kluczową rolę w pamięci i uczeniu się, a także w utrzymaniu równowagi.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą zwalczyć związane z wiekiem starzenie się mózgu, nie wiadomo, czy jeden rodzaj ćwiczeń jest lepszy od drugiego. Aby to ocenić, rodzaje ćwiczeń, które musieli wykonać osoby badane różniły się. Tradycyjny program treningów fitness polegał głównie na powtarzaniu ćwiczeń, takich jak jazda na rowerze lub nordic walking, ale grupa taneczna musiała co tydzień tańczyć coś nowego.

Dr Rehfeld wyjaśnia: „Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej ciągle zmieniające się układy taneczne różnych gatunków (Jazz, Square, Latin-American i Line Dance). Kroki, trzymanie ramion, szybkość i rytmy były zmieniane co drugi tydzień, aby utrzymać seniorów w ciągłym procesie uczenia się. Najtrudniejszym aspektem było dla nich przypomnienie sobie układu tanecznego pod presją czasu i bez żadnych wskazówek ze strony instruktora”.

Uważa się, że te dodatkowe wyzwania uwzględniają zauważalną różnicę w równowadze zauważoną przez uczestników grupy tanecznej. Dr Rehfeld i jej koledzy opierają się na tych badaniach, aby wprowadzić nowe programy fitness, które mogą potencjalnie maksymalizować działanie przeciwstarzeniowe w mózgu.

„Obecnie oceniamy nowy system o nazwie„ Jymmin ”(zagłuszanie i gimnastyka). Jest to system oparty na czujnikach, który generuje dźwięki (melodie, rytm) w oparciu o aktywność fizyczną. Wiemy, że pacjenci z demencją reagują silnie podczas słuchania muzyki. Chcemy połączyć obiecujące aspekty aktywności fizycznej i aktywnego tworzenia muzyki w studium wykonalności z pacjentami z demencją”.

Czytaj: Udar mózgu każdego roku zabija 15 mln osób. Poznaj 10 sposobów zapobiegania

Dr Rehfeld kończy swoją wypowiedź radą, aby podnieść się z miejsca, w którym teraz siedzisz i zatańczyć do lubionego rytmu.

„Uważam, że każdy chciałby prowadzić niezależne i zdrowe życie tak długo, jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z czynników stylu życia, który może się do tego przyczynić, przeciwdziałając kilku czynnikom ryzyka i spowalniając spadek związany z wiekiem. Myślę, że taniec to potężne narzędzie do stawiania nowych wyzwań dla ciała i umysłu, szczególnie w starszym wieku. ”

To badanie należy do szerszego zbioru badań dotyczących poznawczych i neuronalnych skutków aktywności fizycznej i poznawczej w całym okresie życia.

Więcej informacji: Kathrin Rehfeld et al, Dancing or Fitness Sport? The Effects of Two Training Programs on Hippocampal Plasticity and Balance Abilities in Healthy Seniors, Frontiers in Human Neuroscience (2017). DOI: 10.3389/fnhum.2017.00305

Źródło: medicalexpress.com

Czytaj: Najpiękniejsze doliny Europy. Jest wiele kierunków, które powinny się znaleźć na Twojej obowiązkowej liście dolin do obejrzenia. Norwegia, Szwajcaria, Islandia, a także Polska!