Te kobiety zmieniły nasze życie na lepsze, ale nie zapisały się w historii

0
521

10 kobiet, które zmieniły nasze życie na lepsze, ale zostały wypisane z historii.

Prawie 5 miliardów ludzi na świecie posiada komputer, ale możesz nie wiedzieć, że za stworzeniem pierwszego z nich stoi 6 kobiet. Niestety, podobnie jak te 6 kobiet, kobiety-wynalazczynie są często pomijane w historii.

Wiele z naszych codziennych artykułów gospodarstwa domowego zostało wynalezionych przez kobiety, od prostownic po pieluchy, ale nawet o tym nie wiemy. Zmieńmy to.

Doceńmy utalentowane kobiety, które swoją przełomową pracą i wynalazkami udowodniły, że wszystko jest możliwe.

1. Lekarstwo na trąd

© Anoopmail / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0© Jim Gathany / Centers for Disease Control and Prevention© Unknown / Wikimedia Commons© CC0 1.0

Kto: Alice Ball

Ta młoda chemiczka znalazła lekarstwo na trąd, wstrzykując swoim pacjentom olejek chaulmugrowy. Doprowadziło to do wypuszczenia ludzi z kolonii trędowatych, ale niestety nigdy nie widziała wpływu swojej pracy. W 1916 roku zmarła nagle na chorobę w wieku 24 lat.

Po jej śmierci rektor uniwersytetu kontynuował badania i przypisał sobie całą zasługę, ponieważ obecnie jest często wspominany jako osoba, która jako pierwsza wyleczyła trąd.

2. Pierwsza na świecie ginekolog

© François Maitre / Wikimedia Commons© CC0 1.0© EAST NEWS

Kto: Trotula z Salerno

Ta XI-wieczna lekarka mieszkała we Włoszech i napisała kilka tekstów na temat schorzeń i chorób kobiet. Jej praca od wieków była niezwykle ważna, jednak wiele osób twierdziło, że została wydana przez mężczyznę, a nie Trotulę z Salerno. Niektórzy nawet sugerowali, że jej książki zostały napisane przez kilka osób i że tak naprawdę nigdy nie istniała, ponieważ była lekarzem kobietą.

3. Pieluchy wodoodporne i jednorazowe

© Everett Collection/Old Visuals/EAST NEWS© Shutterstock.com© Marion Donovan / Wikimedia Commons© CC0 1.0

Wymyślone przez: Marion Donovan

Ta genialna mama z powodzeniem wpadła na pomysł wodoodpornych pieluch, opatentowując swoją pracę w 1951 roku. Były one wówczas wielkim hitem, ale kiedy wymyśliła jednorazową wersję, każdy producent odrzucił nowy projekt.

Jednak w 1961 roku Victor Mills założył firmę Pampers. Udało mu się masowo produkować jednorazowe pieluchy, a Marion została dawno zapomniana, ponieważ Pampers stała się twarzą współczesnej pieluchy.

Czytaj: 10 nieustraszonych kobiet, które walczyły o lepszą przyszłość

4. Oryginalna piosenkarka „Hound Dog”

© Michael Ochs Archives / Michael Ochs Archives / Getty Images© Paramount Pictures/Collection Christophel/East News

Śpiewane przez: Willie Mae Thornton

To chyba jedna z najsłynniejszych piosenek śpiewanych przez Elvisa Presleya, jednak nie był on pierwszym, który ją zaśpiewał. Pierwotnie była śpiewana przez bluesową piosenkarkę i autorkę tekstów, Willie Mae „Big Mama” Thornton. W 1953 roku piosenka osiągnęła szczyt list przebojów R&B, sprzedając się w 2 milionach egzemplarzy. Jednak kobieta zarobiła tylko 500 dolarów na tym przeboju.

Kilka lat później Elvis zaśpiewał tę piosenkę i dostosował ją do bardziej publiczności. Od razu stała się hitem i pomogła mu zostać gwiazdą i zarobić sporo pieniędzy. Willie Mae zmarła w 1984 roku w biedzie.

5. Prostownice do włosów

© US Patent and Trademark Office© Depositphotos.com

Wymyślone przez: Ada Harris

Prostownice do włosów zostały wynalezione po raz pierwszy już w 1890 roku. Ada Harris opatentowała swój wynalazek w 1893 roku, ale to Marcel Grateau jest często uznawany za wynalezienie prostownicy. Może to wynikać z faktu, że Marcel Grateau wcześniej zyskał sławę dzięki wynalezieniu lokówki w 1852 roku.

Ada nigdy nie odniosła dużego sukcesu ani uznania dla swojego wynalazku, zwłaszcza po tym, jak Madam C.J. Walker wynalazła gorący grzebień, który działał podobnie jak prostownica do włosów.

Czytaj: W Poznaniu rusza Gran Fondo Series

6. Hypertext fiction

© Judy Malloy / Wikimedia Commons© CC0 1.0© Shutterstock.com© Science Photo Library/EAST NEWS

Wynalazczyni: Judy Malloy

Hypertext fiction to książka online, w której czytelnicy mogą klikać fragmenty historii w dowolnej kolejności, aby na nowo kształtować narrację. Opublikowała pierwsze tego typu opowiadanie w 1986 roku, znane jako Uncle Roger.

Jednak pisarz o nazwisku Michael Joyce jest przez wielu pamiętany jako wynalazca fikcji hipertekstowej z jego opowiadaniem, afternoon, opowiadaniem, które zostało opublikowane ponad 5 lat później w 1990 roku. W 1992 roku krytyk książki z New York Times, Michael Joyce, „dziadek” hipertekstowej fikcji, umocnił go w historii jako wynalazca, całkowicie pomijając Judy.

7. Botaniczna fotografia poklatkowa

© Shutterstock.com

Wynalazczyni: Henderina Scott

Ta pani botanik była jedną z pierwszych, które wykorzystały fotografię do rejestrowania ruchów roślin do swoich badań. Około 1903 roku nakręciła krótki film pokazujący rozwój kwiatu lipka afrykańska, który pokazała Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu. To jedyne uznanie, jakie otrzymała za wykorzystanie fotografii do nakręcenia filmu.

Fotografię botaniczną roślin przypisuje się F. Percy’emu Smithowi, a nie Henderinie. W latach 1911-1912 wykorzystywał fotografię poklatkową do rejestrowania ruchu kwiatów w Yosemite. Dzięki temu stał się pionierem zdjęć poklatkowych w badaniach naukowych nad roślinami.

8. Wymarłe ssaki karłowate

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Odkryta przez: Dorothea Bate

Ta paleontolog dokonała jednych z największych odkryć dotyczących życia prehistorycznego dzięki pracy ze skamieniałościami na początku XX wieku. Jako jedna z pierwszych kobiet zatrudnionych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, odkryła kilka wymarłych gatunków, a także dowody na karłowatość i gigantyczność starożytnych ssaków.

Z biegiem czasu jej twórczość nie była powszechnie uznawana za jej niewiarygodne przełomy. Pozostała w dużej mierze nieznana i ciesząca się niewielkim uznaniem, mimo że jej odkrycia są nadal aktualne dla archeologów i paleontologów.

9. Race świetlne

© Unknown / Wikimedia Commons© CC0 1.0© Unknown / Wikimedia Commons© CC0 1.0© ASHLEY COOPER/VISUALS UNLIMITED, INC./Science Photo Library/East News

Wynalazczyni: Martha Coston

Ta wynalazczyni wniosła istotny wkład w opracowanie flary Coston, używanej do komunikacji na morzu. Z powodzeniem opatentowała swój projekt w 1859 roku po śmierci męża. Używając jego zeszytów, zakończyła swoje badania i dała nam rozbłysk sygnałowy.

Jednak w tamtym czasie nie przyznano jej zasługi, na którą zasługiwała, ponieważ jej patent i inne usługi zostały sprzedane.

10. Pierwszy komputer elektroniczny

© International Communications Agency. Press and Publications Service. Publications Division. / Wikimedia Commons© CC0 1.0© Brian Kerrigan / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0

Zaprogramowane przez: 6 kobiet

Komputer ENIAC był pierwszym komputerem elektronicznym i został zbudowany w latach 1943-1945. 6 kobiet tchnęło życie w maszynę jako jej główni programiści: Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas i Ruth Lichterman. Mimo to Johnowi Mauchly’emu bardzo często przypisuje się wynalezienie komputera, który zmienił życie milionom ludzi.

johannesfloe.com – Art to remember