Te kosmetyki są szkodliwe. Sprawdź, czego lepiej nie używać!

0
1233
zdjęcie: capitalotc.com

Kiedyś nie było tyle kosmetyków, co teraz. Nasze babcie używały np. szare mydło, krem Nivea, płukankę z octu, wodę brzozową, wywar z rumianku. Tamte czasy dawno minęły. Aktualnie ilość kosmetyków dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Producenci co chwilę oferują nowości, zapewniające nam piękny, młody wygląd. 

Okazuje się jednak, że to co ma zapewniać młody i piękny wygląd, w rzeczywistości jest szkodliwe i rujnuje nasze zdrowie. Producenci prześcigają się w pomysłach, aby zachęcić klienta do swoich produktów. Także ogromny postęp i rozwój medycyny estetycznej sprawił, że inaczej niż kiedyś dbamy o kondycję naszej skóry.

Mimo to dostępność ogromnej ilości produktów, które są naładowane składnikami niepewnego pochodzenia, sprawia, że coraz częściej trujemy swój organizm, zamiast sobie pomóc. Tak naprawdę większość „eliksirów piękności” znajdziemy w domu w lodówce i w kuchni, ale to całkiem odrębny temat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: CYTRYNA TO IDEALNY KOSMETYK DLA SKÓRY TWARZY – f7dobry.com

Dziś skupimy się na tym, jakie kosmetyki są szkodliwe. Nasz organizm pochłania znaczne ilości tego, co nakładamy na naszą skórę w ciągu kilku sekund. Codziennie przeciętna kobieta wciera w skór aż 175 różnych związków chemicznych, nie zdając sobie sprawy, że substancje zawarte w tych kosmetykach mogą powodować reakcje alergiczne, wysypki skórne, a nawet poważne choroby. I nie mówię o jednostkowych związkach, które uczulą jedną osobę na milion. Mam na myśli alergeny występujące w ogólnodostępnych kosmetykach.

Kupując nowy kosmetyk należy szczegółowo czytać etykiety. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, tego, co jemy. Dlaczego więc ignorujemy wszystkie kosmetyki i nie interesujemy się ich składem? Sprawdź, jakich składników unikać!

1. DEZODORANTY 

zdjęcie: Shutterstock

W dezodorantach można znaleźć produkty ropopochodne, aluminium, parabeny i triklosan. Używając dezodoranty narażamy swój organizm na to, że w te toksyny znajdą się w komórkach tłuszczowych naszej piersi i pod pachami, rujnując nasze wewnętrzne środowisko. Dezodoranty mogą uszkodzić Twój układ hormonalny, system metaboliczny i centralny układ nerwowy. Dodatkowo składniki są związane z rakiem.

2. LAKIERY DO WŁOSÓW

zdjęcie: newyorkgirlstyle.com

Lakiery do włosów oraz inne kosmetyki, takie jak lakiery i odżywki do paznokci, szampony zawierają formaldehyd. To jeden z najczęstszych składników dodawanych do kosmetyków. Formaldehyd już w małych stężeniach uszkadza enzymy przewodu pokarmowego, w większych ilościach drażni błony śluzowe, może powodować wysypkę lub kontaktowe zapalenie skóry. Lakiery do włosów zawierają substancje chemiczne, które szkodzą środowisku. Nie raz słyszało się o koleżance, która wróciła od fryzjera i miała wysypkę na czole z powodu zbyt dużej ilości lakieru do włosów. Poza formaldehydem w lakierach znajdziemy także szelak, denaturowany alkohol i glikol propylenowy, który jest rakotwórczy i toksyczny. Uszkadza skórę, ale też tkankę łączną i mięśniową. Szkodliwe jest nawet wdychanie! Uszkadza też komórki krwi i szpik kostny. Zaburza przewodzenie podniet i skurcze w neuronach i mięśniach

3. PASTA DO ZĘBÓW

zdjęcie: pixabay.com
W paście do zębów znajduje się triklosan, zabójczy dla bakterii i groźny dla człowieka środek. Dodatkowo pasty do zębów zawierają sacharynę – to środek silnie rakotwórczy i mogący wywoływać liczne schorzenia i reakcje somatyczne. Znajdziemy też fluorek sodu, który może być dla człowieka nie tylko szkodliwy, ale nawet zabójczy! Fluorek sodu to związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym, powszechnie stosowany nie tylko jako dodatek do niektórych past do zębów, ale także, między innymi w przemyśle, jako dodatek do szkła, jako składnik pestycydów, oraz jako insektycyd i akarycyd. Znajdziemy także laurylosiarczan sodu, który wykazuje silnie działanie żrące i podrażniające, głównie na ludzkiej tkance. Z powodu swoich właściwości laurylosiarczan jest powszechnie stosowany jako składnik produktów do mycia podłóg w warsztatach samochodowych, produktów służących do zmywania olei silnikowych, a także jako składnik płynów do mycia samochodów. Dalej znajdziemy triklosan. Związek ten może się przyczyniać do wzrostu komórek nowotworowych, a także powodować zaburzenia prawidłowego wzrostu zwierząt. W USA triklosan jest uważany za niebezpieczny pestycyd. Pod wpływem chloru w wodzie, a kontakt z chlorowaną kranówką ma miejsce podczas mycia zębów, triklosan może rozkładać się na różne substancje, które mogą być ekstremalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powstają w ten sposób Tetraklosan, Pentaklosan, 2,4-Dichlorofenol (2,4-DCP), 2,4,6-Trichlorofenol (2,4,6-TCP) (źródło: Wikipedia wiki/Triklosan oraz „What Are the Harmful Ingredients in Toothpaste?”- William Lynch. I na koniec metylparaben – wchłania się do krwiobiegu człowieka nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale nawet poprzez sam kontakt ze skórą! Istnieją obecnie spore podejrzenia, iż metylparaben może zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka. Metylparaben podejrzewany jest o powodowanie nowotworów.

4. POMADKI I SZMINKI 

zdjęcie: pixabay.com
Szminki mogą zawierać: propyloparaben, smołę, ołów – jest bardzo toksycznym dla ludzkiego organizmu metalem ciężkim, odkładającym się w narządach, powodującym poważne choroby i uszkodzenia.Jest wrogiem długowieczności i życia w zdrowiu, beryl, tal, kadm – metal ten ma właściwości rakotwórcze, a jego duże stężenie notowano u kobiet, u których wykryto raka piersi, arsen, rtęć, destylaty ropy naftowej. Wpływ toksyn, które mogą być wchłaniane przez skórę, jest niepokojący i może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń hormonalnych, raka, problemów neurologicznych, utraty pamięci, zmiany nastroju, zaburzeń rozrodczych i rozwojowych, zaburzeń czynności nerek, bólów głowy, wymiotów, biegunki, uszkodzenia płuc, zapalenia skóry i wypadania włosów.

5. TUSZ DO RZĘS

zdjęcie: pixabay.com

Obojętnie, czy kupisz tusz do rzęs za 8 zł, za 35 zł czy za 100 zł, każdy z tuszy może zawierać toksyczne chemikalia związane z rakiem. W tuszach do rzęs znajdziemy toksyczne: polimery, formaldehyd, glin, destylaty ropy naftowej, wazelinę, octan retinylu – to bardzo szkodliwy składnik tusz do rzęs powodujący zmiany biochemiczne lub komórkowe w naszym organizmie. Octan retinylu może produkować nadmiar reaktywnych form tlenu, które przeszkadzają w sygnalizacji komórkowej , a nawet może spowodować mutacje w genach. W Kanadzie stosowanie tej toksycznej substancji jest zakazane! Kosmetyki z zawartością octanu retinylu nie powinny używać kobiety w ciąży, gdyż ma on działanie teratogenne tzn. może przyczynić się do uszkodzenia płodu! Znajdziemy także parabeny i substancje zapachowe. 

6. ŚRODKI NAWILŻAJĄCE

zdjęcie: drweil.com

Wiele badań wykazało, że stosowanie miejscowych środków nawilżających może zwiększać ryzyko raka skóry. Olej mineralny został powiązany z ponad 23 różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Składniki nawilżające do ciała zawierają: arsen, smoły węglowe, oleje mineralne i promieniowanie jonizujące.

7. OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

zdjęcie: pixabay.com

Latem minimum 70% kobiet używa kremu przeciwsłonecznego. Filtry słoneczne zawierające palmitynian retinylu mogą zwiększać wzrost guzów i zmian nowotworowych skóry.

Te składniki to niestety tylko wierzchołek góry lodowej. Bądźcie uważni i zróbcie czystkę w łazience i w kosmetyczce.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.

Polecam przepis na DOMOWE, CHRUPIĄCE PRAŻYNKI – f7kulinarne.com