Te produkty naturalnie oczyszczą Twoją wątrobę

0
770
zdjęcie: YouTube.com

Produkty, które zaprezentujemy, pomagają oczyścić wątrobę z toksyn. Twoja wątroba może całkowicie sobie poradzić z przesadnym spożyciem alkoholu, tłustymi pokarmami i słodkimi przekąskami, jednak trzeba o nią dbać. 

Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji. By wszystkie te procesy przebiegły bez zakłóceń, sama też potrzebuje oczyszczenia. Aby wątroba mogła się zregenerować poleca się przeprowadzić raz do roku dietę odtruwającą wątrobę, aby uwolnić ją od zanieczyszczeń.

Istnieje na rynku wiele leków, które mają na celu detoksykację Twojej wątroby, jednak nie ma czegoś takiego jak detoks wątrobowy, ponieważ to właśnie Twoja wątroba robi cały czas.

Mimo to wątroba musi być pod Twoją opieką, aby mogła przez całe życie funkcjonować w zdrowy sposób. Jeśli kapsułka nie może pomóc, to co pomoże? Jednym słowem – jedzenie.

Zdrowe odżywianie to najlepszy prezent jaki możesz podarować swojemu ciału, a szczególnie wątrobie. Dodatkowo prawdopodobnie na co dzień spożywasz wiele z tych produktów przyjaznych dla wątroby.

Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, jakie produkty są przyjazne dla Twojej wątroby.

1. Kawa i herbata

zdjęcie: pixabay.com

Wykazano, że kawa chroni wątrobę przez chorobami, nawet jeśli masz już problemy z wątrobą. Kawa zmniejsza ryzyko marskości i raka wątroby, a także zmniejsza szkodliwe stany zapalne. Naukowcy sądzą, że działa to ze względu na zdolność do zapobiegania gromadzenia się komórek tłuszczowych, jednej z przyczyn chorób wątroby. Najsilniejsze korzyści widać u osób, które piją co najmniej trzy filiżanki kawy dziennie, więc nie słuchaj innych, gdy Ci będą mówić, że kawa jest niezdrowa.

Badania wykazują także, że spożywanie zielonej herbaty wiąże się z lepszym stanem wątroby, ale koniecznie musisz spożywać 6 filiżanek dziennie.

2. Grejpfrut

zdjęcie: pixabay.com

Grejpfrut dzięki swoim przeciwutleniaczom wpływa korzystnie na wątrobę. W tym owocu znajdziemy dwa główne przeciwutleniacze: naringina i naryngenina, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i chronić komórki wątroby. Wydają się także zapobiegać wzrostowi nadmiernej tkanki łącznej i zmniejszać ilość zgromadzonego tłuszczu w wątrobie.

Co ciekawe, w badaniach przeprowadzonych na szczurach wykazano, że naringin poprawia zdolność wątroby do metabolizowania alkoholu  i przeciwdziała niektórym negatywnym skutkom alkoholu. Tak więc, gdy następnym razem zamierzasz się świetnie bawić na imprezie, zjedz grejpfruta jako przekąskę przez wyjściem i ewentualnie osłab sobie kaca. Twoja wątroba Ci za to podziękuje.

3. Jagody i borówki

zdjęcie: pixabay.com

Borówki i żurawina zawierają przeciwutleniacze zwane antocyjanami. Poza nadaniem borówkom ich wyraźnej, fioletowej barwy, te antyoksydanty zostały połączone z kilkoma korzyściami zdrowotnymi dla wątroby.

U osób jedzących codziennie jagody i borówki przez 3-4 tygodnie wykazano, że chronią oni wątrobę, zapobiegając rozwojowi zmian i zwłóknień. Zwłaszcza jagody zwiększają ilość komórek odpornościowych, a także enzym antyoksydacyjnych. W badaniach z użyciem próbówek wykazano, że ekstrakt w borówki hamuje wzrost komórek raka wątroby, ale konieczne są dalsze badania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Detoks po przejedzeniu. Tych 8 rzeczy pozwoli Ci szybko wrócić do formy – f7dobry.com

4. Winogrona

zdjęcie: pixabay.com

Winogrona, zwłaszcza czerwone, zawierają kilka korzystnych związków roślinnych. Ten, o którym prawdopodobnie słyszeliście, to resweratrol, znany również jako doskonały pretekst do picia czerwonego wina, ponieważ to resweratrol w winie ma korzystne działanie (Francuzi żyją dłużej, a to za sprawą resweratrolu zawartego w czerwonym winie). Resweratrol wspomaga wątrobę poprzez redukcję stanu zapalnego i ochronę przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Uważa się również, że regularne spożywanie winogron zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Niewielkie badanie przeprowadzone u osób z niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) wykazało, że codzienne spożywanie ekstraktu z pestek winogron przez okres trzech miesięcy poprawiło ich pracę wątroby. Oczywiście, ekstrakt z pestek winogron jest o wiele bardziej skoncentrowany, niż to, co zapewniasz organizmowi przez zjedzenie winogron lub wypicie kieliszka czerwonego wina.

Jednak nie zaszkodzi, aby winogrona były w Twojej codziennej diecie, a już na pewno możesz zapytać lekarza, czy uważa, że jest sens, abyś zaczęła spożywać ekstrakt z pestek winogron.

5. Kolczasta gruszka

zdjęcie: pixabay.com

Kolczasta gruszka jest w rzeczywistości rodzajem jadalnego kaktusa. Możesz nie być w stanie znaleźć jej w lokalnym sklepie spożywczym, ale warto się rozejrzeć, ponieważ okazuje się, że ten niewielki owoc zmniejsza objawy kaca. Uczestnicy badania stwierdzili, że odczuwają mniej nudności, suchości w jamie ustnej i ogólnego osłabienia organizmu, w momencie kiedy przed spożyciem alkoholu wypili wyciąg z kolczastej gruszki.

Kac oznacza, że wątroba stara się przetrawić ilość alkoholu, którą jej zafundowałeś. Ekstrakt z opuncji wydaje się zmniejszać uszkodzenia oksydacyjne, które wątroba utrzymuje po intensywnym piciu, a także pomaga utrzymać poziom antyoksydantów.

Kolczasta gruszka od dawna jest stosowana w medycynie holistycznej do leczenia chorób wątroby oraz wrzodów, ran i zmęczenia.

6. Sok z buraków

zdjęcie: pixabay.com

Buraki mają bardzo wyraźny  smak i niewielu ludzi może je przyjąć bez marudzenia. Jeśli lubisz jeść buraki, rób to jak najczęściej, ponieważ buraki zawierają przeciwutleniacze zwane betalainami. Związki te doskonale nadają się do zmniejszania uszkodzeń oksydacyjnych i stanów zapalnych w wątrobie, a także do zwiększania ilości enzymów detoksykujących.

Chociaż większość badań przeprowadzono po spożyciu soku z buraków, można założyć, że spożywanie buraków w całości jest jeszcze bardziej korzystne. Nawet Ci z nas, którzy nie lubią buraków, są w stanie wypić sok z buraków podany jako koktajl, który może być z dodatkiem smaku jagód i żurawin. Taki sok da się wypić.

Tych 6 pokarmów naturalnie oczyszcza wątrobę, redukując skutki złych nawyków żywieniowych i pozwala wątrobie prawidłowo wykonywać swoją pracę. Gdy wątroba jest przeciążona cukrem, alkoholem i tłustym jedzeniem, staje się niezdolna do metabolizowania wszystkiego i zaczyna rozwijać w sobie złogi tłuszczowe. To początek chorób wątroby, które mogą doprowadzić do śmierci.

Najzdrowsza wątroba nie poradzi sobie z długotrwałą, złą, niezdrową dietą, ale ponieważ nie jesteśmy w stanie zawsze jeść zdrowo, ponieważ taki jest prawdziwy świat i wszyscy musimy czasem się „zresetować”, najlepszą radą jest po prostu jeść z umiarem, upewniając się, że je się dużo produktów w codziennej diecie przyjaznych wątrobie. Zdecydowanie należy pominąć nieprzetestowane i nieuregulowane suplementy detoks-owe na rynku. Zaufaj swoje wątrobie, ona ciężko pracuje dla Ciebie, o ile w zamian dostanie trochę miłości.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.

Polecam przepis na faworki czyli chrusty – f7kulinarne.com