Te przyprawy wpłyną na poziom cukru we krwi i insulinę

0
554
Zdjęcie: fithacker.ru

Przyda się to nie tylko diabetykom!

Jeśli masz cukrzycę typu 1 lub 2, wiesz, jak trudno jest kontrolować poziom insuliny. Bardzo często skupiasz się na tym przez cały dzień, aby nie przekroczyć poziomu i czuć się dobrze.

Chociaż ważne jest, aby wszyscy ludzie, niezależnie od tego, czy chorują na cukrzycę, czy nie, dokonywali zdrowych wyborów żywieniowych dla osób z cukrzycą, niektóre decyzje mogą mieć tragiczne konsekwencje. 

Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca wpływa na to, jak organizm wykorzystuje i przetwarza poziom cukru we krwi.

Gdy poziom cukru we krwi diabetyka jest zbyt wysoki, mogą wystąpić bóle głowy, trudności z koncentracją i niewyraźne widzenie. Wysoki poziom cukru we krwi może również powodować częste infekcje, zwłaszcza skóry i dziąseł. Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, osoba może odczuwać drżenie, pocenie się, dreszcze, niepokój, dezorientację, drażliwość i kołatanie serca.

Dostępnych jest wiele rozwiązań do leczenia domowego, które pomagają kontrolować poziom insuliny i poziom cukru we krwi. Przyjmując niektóre lub wszystkie z poniższych domowych środków, osoby chore na cukrzycę mogą mieć większą pewność przy dokonywaniu zdrowych wyborów.

1.Cynamon

Ta przyprawa poprawia wrażliwość na insulinę, obniża poziom cukru we krwi i pomaga kontrolować wagę. Spróbuj dodać mielony cynamon do porannej kawy lub wymieszaj go z płatkami owsianymi, jogurtem lub twarogiem. Możesz również zrobić herbatę cynamonową za pomocą lasek cynamonu.

2. Żeń-szeń

Korzeń żeń-szenia może pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, a także poprawić wrażliwość na insulinę. Jest używany od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie chińskiej i dopiero teraz zyskuje popularność w świecie zachodnim.

3. Brokuły

Brokuły zawierają związek znany jako sulforafan, który może odwrócić uszkodzenie naczyń krwionośnych serca spowodowane cukrzycą. Osoby z cukrzycą są pięć razy bardziej narażone na choroby układu krążenia związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Dlatego też dla osób z cukrzycą jeszcze ważniejsze jest zdrowe serce niż dla osób, które mają to szczęście i nie mają cukrzycy.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności

4. Szałwia

Portugalskie badanie wykazało, że szałwia ma działanie przeciwcukrzycowe i może zwiększać wrażliwość na insulinę. Szałwia może pomóc diabetykom w regulacji poziomu cukru we krwi i insuliny. Ma tę zaletę, że poprawia czynność wątroby.

Czytaj: Dzięki tej diecie zapomnisz o cukrzycy i zniszczysz raka!

5. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera polifenole, silny przeciwutleniacz i związek hipoglikemiczny, o którym wiadomo, że kontroluje uwalnianie cukru we krwi i reguluje poziom insuliny. Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z zielonej herbaty jest wypicie filiżanki gorącej herbaty przed każdym posiłkiem.

Czytaj: Zielona herbata może być kluczem do powstrzymywania raka

6. Groszek

American Diabetes Association informuje, że warzywa nie-skrobiowe, takie jak groszek, mogą zaspokoić apetyt i zapobiec wzrostowi poziomu cukru we krwi. Inne warzywa niezawierające skrobi to karczochy, szparagi, buraki, marchew i seler.

7. Nasiona lnu

Nasiona lnu mogą obniżyć po-posiłkowy poziom cukru we krwi o prawie 28 procent. To jest ważne. Dzieje się tak, ponieważ nasiona lnu są zaskakująco bogate w błonnik. Wspomagają trawienie i prawidłowe wchłanianie tłuszczów i cukrów. Aby jak najlepiej wykorzystać siemię lniane, codziennie rano na czczo spożywaj jedną łyżkę stołową mielonego siemienia lnianego ze szklanką ciepłej wody.

8. Brązowy ryż

Brązowy ryż i inne produkty pełnoziarniste mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, ponieważ brązowy ryż jest bogaty w błonnik i ma niższy indeks glikemiczny niż ryż biały. 

W rzeczywistości badanie przeprowadzone w Harvard School of Public Health powiązało spożycie białego ryżu ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy. Ponadto brązowy ryż zawiera ważne składniki odżywcze, takie jak magnez, który jest potrzebny do regulacji wydzielania insuliny z trzustki, a tym samym do regulacji całkowitego poziomu cukru we krwi.

Obojętnie, czy masz cukrzycę, czy nie, warto wziąć sobie te rady do serca i zacząć używać te produkty w codziennym jadłospisie. Nie chodzi o dużą rewolucję w kuchni. Wystarczy wybierać brązowy ryż, zamiast białego, pić zieloną herbatę lub szałwię i jeść większe ilości groszku i brokułów.

To łagodne zmiany, które mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy u osób bez cukrzycy i pomóc cukrzykowi lepiej kontrolować poziom cukru we krwi i poziom insuliny.

johannesfloe.com – Art to remember