Tę scenę powtarzali aż 343 razy!

0
322

Charlie Chaplin, reżyserując swój film „City Lights” („Światła Wielkiego Miasta”), zmusił aktorkę Virginię Cherrill do powtarzania sceny kupowania kwiatów od niewidomej dziewczyny aż 343 razy. Film był filmem niemym.

Bezdomny włóczęga Charlie szuka szczęścia w wielkim mieście. Na ulicy spotyka piękną, niewidomą kwiaciarkę i kupuje od niej kwiaty. Dziewczyna, nie widząc jego zniszczonego ubrania, bierze go za bogacza. Tego samego wieczoru Charlie ratuje pijanego milionera od popełnienia samobójstwa.

Ten film był najbardziej pracochłonnym filmem Chaplina – jego nakręcenie zajęło mu prawie cztery lata, od 31 grudnia 1927 – do 22 stycznia 1931 roku. Same zdjęcia zajęły jednak tylko 180 dni.

Chaplin nakręcił aż 342 duble sceny kupowania kwiatów od niewidomej dziewczyny. Do końca nie podobał mu się sposób przedstawienia tak ważnej dla filmu pomyłki – wzięcia biednego włóczęgi za bogacza.

Charlie Chaplin nakręcił tę scenę 342 razy, ponieważ nie mógł znaleźć satysfakcjonującego sposobu na pokazanie, że niewidoma kwiaciarka uważa, że niemy włóczęga jest bogaty. Źródło: Twitter

Chaplin zaczął kręcić film z Virginią Cherill w roli ślepej kwiaciarki. Jednakże spóźniła się ona na zdjęcia końcowe, więc Chaplin wyrzucił ją z planu. Finał filmu kręcony był początkowo ze znaną z „Gorączki złota” – Georgią Hale. Jednakże, gdy Chaplin oszacował koszt filmowania od nowa wszystkich scen z aktorką – zatrudnił z powrotem Virginię Cherill.

Czytaj: Najchętniej oglądane sceny filmowe wszechczasów

Charlie Chaplin i Virginia Cherrill na zdjęciu promującym film „Światła Wielkiego Miasta” (1931). Źródło: Twitter

Bełkot i gęganie na początku filmu miało być parodią pierwszego filmu dźwiękowego – „Śpiewaka Jazzowego”. Ich wykonawcą w filmie był sam Chaplin.

Woody Allen nazwał „Światła Wielkiego Miasta” najlepszym dziełem Chaplina. W filmie Manhattan (1979) widać w kilku scenach wyraźne nawiązanie do chaplinowskiego filmu.

Zdjęcia do filmu często przerywano. W 1929 roku jedna z takich przerw trwała aż 62 dni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeden z największych artystycznych i komercyjnych triumfów Chaplina, „Światła Wielkiego Miasta” (1931) miał swoją światową premierę w Los Angeles 90 lat temu. Wydarzenie oznaczało również otwarcie Los Angeles Theatre, jednego z największych pałaców filmowych w mieście, który wciąż stoi na Broadwayu.

Los Angeles Theatre. Źródło: Twitter
Charlie Chaplin i Albert Einstein na premierze filmu „Światła Wielkiego Miasta” w 1931 roku.
Zdjęcie: Twitter
Charlie Chaplin i Albert Einstein razem na zdjęciu zrobionym w 1931 roku. Poznali się na premierze filmu Chaplina „Światła Wielkiego Miasta”. Źródło: Twitter

Czytaj: Roman Wilhelmi upamiętniony w rodzinnym Poznaniu