Te sterowane buty pomogą niewidomym unikać przeszkód

0
328
Zdjęcie: Tec-Innovation

Firma opracowuje buty sterowane przez sztuczną inteligencję, które pomogą niewidomym unikać przeszkód.

Austriacka firma Tec-Innovation niedawno zaprezentowała inteligentne buty, które wykorzystują czujniki ultradźwiękowe, aby pomóc osobom cierpiącym na ślepotę i upośledzenie wzroku w wykrywaniu przeszkód w odległości do czterech metrów.

Znane jako InnoMake, inteligentne buty mają stać się nowoczesną alternatywą dla liczącej dziesiątki lat laski, z której miliony ludzi na całym świecie korzystają, aby poruszać się tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.

Obecnie dostępny model opiera się na czujnikach wykrywających przeszkody i ostrzega użytkownika za pomocą wibracji i alarmu dźwiękowego emitowanego na smartfonie połączonym z Bluetooth. Brzmi to wystarczająco imponująco, ale firma już pracuje nad znacznie bardziej zaawansowaną wersją, która zawiera kamery i sztuczną inteligencję, aby nie tylko wykrywać przeszkody, ale także ich naturę.

Firma Tec-Innovation we współpracy z austriackim Uniwersytetem Technicznym w Grazu opracowała najnowocześniejsze algorytmy głębokiego uczenia wzorowane na sieciach neuronowych, które mogą analizować informacje dostarczane przez czujniki i kamery wbudowane w but InnoMake, aby określić, czy dany obszar jest wolny od przeszkód i czy można po nim bezpiecznie chodzić, a także rozróżnić różne rodzaje przeszkód.

Zdjęcie: Facebook

„Ważne jest nie tylko ostrzeżenie, że napotykam przeszkodę, ale także informacja o tym, z jaką przeszkodą mam do czynienia. Ponieważ robi to dużą różnicę, czy jest to ściana, samochód czy schody ”- powiedział Markus Raffer, jeden z założycieli Tec-Innovation w wywiadzie dla TechXplore.

Zdjęcie: Facebook

„Czujniki ultradźwiękowe na czubku buta wykrywają przeszkody w odległości do czterech metrów. Użytkownik jest następnie ostrzegany wibracjami i / lub sygnałami dźwiękowymi. Działa to bardzo dobrze i już jest dla mnie bardzo pomocne”- dodał Raffer, który jest niedowidzący.

Czytaj: Kraków upamiętnił Zbigniewa Wodeckiego

Czujnik jest wodoodporny. Zdjęcie: Facebook

Bieżącą wersję buta InnoMake można już kupić na stronie internetowej Tec-Innovation w cenie 3200 EUR (ponad 14 tys. zł) za parę. Nawet bez funkcji aparatu, która wciąż jest w toku, buty są imponującą technologią, która zawiera zaawansowane tryby i algorytmy, aby korzystanie z systemu było tak łatwe, jak to tylko możliwe.

Czytaj: Buty z GPS śledzą osoby starsze z chorobą Alzheimera i zapobiegają ich zgubieniu

Zdjęcie: Facebook

„Możesz dokonywać zmian w czasie rzeczywistym za pomocą przycisku z tyłu urządzenia. Zasięg można regulować do 4 metrów przez krótkie naciśnięcie przycisku ”- czytamy na stronie internetowej Tec-Innovation.

„Można aktywować inteligentny tryb, który automatycznie wstrzymuje system, np. kiedy siedzisz, a także możesz używać InnoMake jako skanera do uzyskiwania informacji o swoim otoczeniu za pomocą ruchu stopy”.

Zdjęcie: Facebook

Zaawansowany system jest wygodnie zintegrowany z przodu buta, w wodoodpornej i pyłoszczelnej obudowie. Jest zasilany wytrzymałą baterią, która może wytrzymać nawet tydzień, w zależności od użytkowania. Akumulator można naładować w zaledwie trzy godziny za pomocą kabla USB.

Zdjęcie: Facebook

Kolejnym krokiem firmy Tec-Innovation jest wykorzystanie danych zebranych przez jej system do stworzenia swego rodzaju mapy nawigacyjnej z widokiem ulicy dla osób niedowidzących.

johannesfloe.com – Art to remember