Te wielkie, życzliwe trolle zwabiają ludzi do natury

0
467
Thomas Dambo to duński artysta, który pracuje nad tworzeniem dzieł sztuki i użytecznych rzeczy ze starych wyrzuconych materiałów. Zdjęcie: Facebook

Rzeźby gigantycznych trolli wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu witają gości na świeżym powietrzu.

W wielu fantastycznych opowieściach trolle odgrywają rolę złoczyńcy, ale tak nie jest w twórczości artysty Thomasa Dambo.

Duński rzeźbiarz tworzy monumentalne, łagodne olbrzymy, które znajdują się w lasach, parkach i innych miejscach na całym świecie, od Chin po Portoryko. Dobroczynne stworzenia są wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu, gałęzi i innych odpadków. Jednak pomimo ich często sztywnego materiału, jest w nich miękkość. Mają miłe oczy i słodkie uśmiechy, które przyciągają gości.

Palety wysyłkowe okazały się jednym z najbardziej użytecznych materiałów Dambo, ponieważ są łatwo dostępne i są powszechnie wyrzucane. Artysta określa to jako „przearanżowanie cudzych śmieci”, zamienienie tego, co kiedyś przeznaczone było na wysypisko śmieci i przekształcenie tego w coś bardzo ciekawego.

Dambo dzięki swoim trollom zyskał tytuł „jednego z najwybitniejszych artystów zajmujących się recyklingiem na świecie”.

Isak Heartstone, troll, który przebywał w Breckenridge w stanie Kolorado, został zainspirowany historią górnictwa w tym stanie. Isak Heartstone siedział na ziemi, układając kamienie i ostatecznie „próbował zbudować nową małą górę, ponieważ jest mu smutno, że druga góra została zniszczona”. Po ukończeniu troll był niezwykle popularny i musiał zostać usunięty ze względu na liczbę osób, które próbowały wejść i zrobić sobie z nim selfie.

Pomimo przedwczesnego usunięcia Isaka Heartstone’a, pomysł, że widzowie byliby zmuszeni wędrować do jakiegoś miejsca lub przynajmniej starać się znaleźć trolla, przemawia do większego celu, który Dambo ma dla swojej pracy. Chce, aby ludzie cieszyli się jego rzeźbami, jednocześnie doceniając naturę, którą zamieszkują te większe postaci. Jeśli przypomni się im, że te miejsca istnieją, miejmy nadzieję, że podejmą więcej wysiłku, aby je chronić, podobnie jak trolle.

Czytaj: Czasami warto spojrzeć w górę. Piękno włoskiego lasu.

W wielu fantastycznych opowieściach trolle odgrywają rolę złoczyńcy – ale nie w twórczości artysty Thomasa Dambo.

Duński rzeźbiarz tworzy monumentalne, łagodne olbrzymy, które są w lasach i innych miejscach na całym świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Palety wysyłkowe okazały się jednym z najbardziej użytecznych materiałów Dambo, ponieważ są łatwo dostępne i powszechnie wyrzucane.

Czytaj: Artysta stworzył ogromne rzeźby z drewna pochodzącego z recyklingu

Artysta określa to jako „przearanżowanie cudzych śmieci”, zamienienie tego, co kiedyś przeznaczone było na wysypisko śmieci i przekształcenie tego w coś ciekawego.

Dambo chce, aby ludzie cieszyli się jego rzeźbami, jednocześnie doceniając naturę, którą zamieszkują te większe postaci.

„Jeśli ludzie przypomną sobie, że te miejsca istnieją, miejmy nadzieję, że podejmą więcej wysiłku, aby je chronić, podobnie jak trolle.”

Thomas Dambo: Strona internetowa | Instagram | Facebook