Te wskazówki dietetyczne mogą pomóc w zapobieganiu rakowi

0
380
Zdjęcie: pixabay.com

W dzisiejszych czasach wielu obawia się, że rak jest skutkiem ubocznym prawie wszystkiego, czy to niektórych pokarmów, zbyt dużej ilości światła słonecznego, różnych leków czy niektórych balsamów czy mydeł.

A skorzystalibyście ze sposobu, gdyby taki istniał, aby zapobiec ryzyku zachorowania na raka w późniejszym życiu?

Może ten sposób nie gwarantuje tego na 100%, ale może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i czy to nie jest wystarczająco pomocne? Dlaczego więc przynajmniej nie spróbować sobie pomóc, przechodząc na zdrowszy styl życia?

Według lekarza rodzinnego ten sposób zaczyna się od diety. Zmieniając dietę, zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka.

W tym artykule podajemy wskazówki, jak pomagać w dokonywaniu zdrowszych wyborów w codziennym życiu, mając nadzieję, że pomoże to obniżyć ryzyko w późniejszym życiu.

To całkiem proste, aby pomóc sobie i swojej rodzinie, wprowadzając kilka łatwych zmian w diecie. Pomoże to nie tylko obniżyć ryzyko zachorowania na raka, ale może również pomóc Ci stać się zdrowszym człowiekiem, co brzmi jak wygrana!

Zarządzaj swoją wagą — to pierwszy krok do bycia zdrowszym i zapobiegania rakowi.

Czy wiesz, że otyłość jest powiązana z 12 rodzajami raka? To jeden z wielu powodów, dla których powinieneś unikać nadwagi. Utrzymując zdrową wagę zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka i nie tylko to, ale także ułatwiasz organizmowi pracę.

Gdy masz prawidłową masę ciała, Twoje serce nie musi tak mocno pompować krwi. Twoje płuca też nie muszą pracować tak ciężko. Łatwiej mają też Twoje stawy. A gdy masz nadwagę, gwarantujesz sobie wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Czytaj: Nowe badanie krwi wykrywa ponad 50 rodzajów raka

pixabay.com

Aby zminimalizować zachorowalność na raka, warto zadbać o swoją wagę i starać się nie mieć zbytniej nadwagi.

Niektórzy ludzie mogą mieć trudniejszy czas i mogą tyć, zwłaszcza z pewnymi schorzeniami, ale kiedy możesz, dokonaj zmiany.

Twoje ciało będzie Ci dziękować, podobnie jak reszta Twojej rodziny. Wszystko zaczyna się od dokonywania zdrowszych wyborów w sklepie spożywczym. Unikaj niektórych pokarmów i staraj się nie jeść tak dużo. Domowe posiłki są dla Ciebie znacznie lepsze i można je przygotować tak, jak lubisz.

Skoncentruj się na swojej tkance tłuszczowej i zadaj sobie pytanie, gdzie jest jej najwięcej.

Wszyscy wiemy, że wysoka waga może wskazywać, że masz więcej tkanki tłuszczowej niż zalecana, co oznacza, że możesz nie mieć prawidłowej wagi, co naraża Cię na większe ryzyko problemów zdrowotnych.

Wyższy procent tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko raka, cukrzycy i chorób serca. Jeśli masz wysoką zawartość tłuszczu w talii, może to zaburzyć Twoje hormony. W ten sposób zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i macicy.

Jak wspomniano powyżej, zbyt duża waga może również obciążać stawy i plecy. Ten dodatkowy nacisk może spowodować bóle, powodując, że staniesz się mniej aktywny i łatwiej przybierzesz na wadze. Spowoduje to dodatkowy stres nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich narządów.

Na szczęście możesz podjąć działania, które pomogą Ci kontrolować wagę i zmniejszyć tkankę tłuszczową, zmieniając codzienną dietę na zdrowsze wybory. Pomogą również lekkie ćwiczenia. Pomóc może nawet lekkie cardio, takie jak spacerowanie po okolicy raz dziennie.

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

pixabay.com

Zacznij jeść zdrowiej, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Zmieniając dietę i odżywiając się zdrowiej, możesz zacząć dostrzegać korzyści płynące z utraty wagi. Utrata wagi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć dokonywać zdrowszych wyborów przy stołach obiadowych. W porze posiłków napełnij połowę talerza owocami i warzywami nieskrobiowymi, aby uzyskać witaminy, minerały i składniki odżywcze, których potrzebujesz, aby chronić się przed chorobami, takimi jak rak.

Pokarmy bogate w błonnik pomogą Ci również poczuć się pełniejszym, pomagając nie przejadać się lub jeść tak często.

Czytaj: To chińskie zioło zabija komórki raka w 40 dni

pixabay.com

Ogranicz ilość spożywanych warzyw zawierających skrobię, takich jak ziemniaki i zielony groszek; mogą podnieść poziom cukru we krwi i wywołać magazynowanie komórek tłuszczowych.

Jeśli masz zamiar jeść warzywa skrobiowe, wybierz kolorowe, takie jak żółta kukurydza czy bataty. Unikaj przetworzonych ziaren, takich jak ciastka, frytki, krakersy i płatki śniadaniowe. Nie mają dużo błonnika. Zamiast tego wybierz takie rzeczy, jak brązowy ryż, komosa ryżowa i kasza gryczana.

Inne pokarmy, które pomogą Ci zachować zdrowie to chude białka, takie jak fasola, soczewica, pieczone ryby i kurczak lub indyk bez skóry.

Pożegnaj się z przetworzonymi mięsami.

Przetworzone mięso jest wygodne i jest jednym z naszych codziennych artykułów. Chociaż całkowite wyeliminowanie wszystkich przetworzonych produktów mięsnych z diety może być trudne, dobrym pomysłem jest zmniejszenie przynajmniej ilości spożywanej co tydzień.

Przetworzone mięso uważane jest za substancje rakotwórcze, a substancje rakotwórcze są substancją zdolną do wywoływania raka w żywej tkance. To jest coś, czego chcesz uniknąć.

pixabay.com

Każdy rodzaj mięsa, który został zakonserwowany przez peklowanie, solenie lub wędzenie, jest mięsem przetworzonym. Mięsa, do których dodano konserwanty chemiczne, są teraz również zaliczane do kategorii przetworzonych.

Według raportu przedstawionego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jedzenie przetworzonego mięsa, m.in. szynki, bekonu, parówek czy salami, może poważnie przyczynić się do zachorowań na nowotwory.

Co ciekawe, WHO umieściło wędliny w I grupie rakotwórczego ryzyka, tuż obok papierosów. Zdaniem naukowców, jedzenie 50 g dziennie tego typu mięsa może zwiększyć prawdopodobieństwo choroby aż o 18%.

Czytaj: 8 pokarmów wzmacniających odporność u pacjentów z rakiem

Sposoby unikania jedzenia przetworzonego mięsa.

Nie możemy kłamać; przetworzone produkty mięsne są prawdopodobnie w wielu domach. Jednak nie musi tak być dalej. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć, a nawet wyeliminować je z diety.

Zaczyna się od pójścia do sklepu spożywczego i przeczytania etykiet tego, co kupujesz. Pamiętaj, aby sprawdzić listę składników pod kątem słów takich jak azotan, azotyn, solony lub utwardzony. Te słowa oznaczają, że mięso jest przetworzone i należy ich unikać. Chociaż niektóre mogą być oznaczone jako „nieutwardzone”, nadal mogą zawierać azotany i azotyny.

Może wydawać się to proste, ale trzeba też być minimalną wiedzę. Kiedy jesz żywność oznaczoną jako niezawierającą azotanów, Twój żołądek zamienia niektóre azotany w azotyny. Wtedy niektóre z tych azotynów mogą tworzyć substancje rakotwórcze w Twoim ciele. Więc nie daj się zwieść etykietom.

Czerwone mięso a Twoja dieta.

Wiele osób nie wie, że przejadanie się czerwonym mięsem zwiększa ryzyko raka okrężnicy i prawdopodobnie innych nowotworów, takich jak rak trzustki i prostaty.

Amerykański Instytut Badań nad Rakiem zaleca spożywanie nie więcej niż 18 uncji gotowanego czerwonego mięsa tygodniowo, czyli niewiele więcej niż wielkość dużego steku, który niektórzy ludzie zamawiają w restauracji serwującej steki. Na wypadek, gdybyś się zastanawiał, czerwone mięso to każde mięso ssaka.

Dla niektórych może być szokujące, że wieprzowina jest również czerwonym mięsem, mimo że była sprzedawana jako „białe mięso”. Inne czerwone mięso to jagnięcina, cielęcina, baranina i wołowina.

Oczywiście im mniej czerwonego mięsa zjesz, tym lepiej. Jedzenie go tylko okazjonalnie jest najlepsze.

pixabay.com

Aby jeść w najzdrowszy możliwy sposób i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, najlepszym rozwiązaniem jest dieta roślinna.

Może się okazać, że czerwone mięso zostanie wyparte z Twojej diety przez inne zdrowsze wybory, gdy będziesz bardziej koncentrować się na żywności pochodzenia roślinnego.

Niezbędne jest dodanie większej ilości warzyw do diety. Postaraj się skupić na nich jako na daniu głównym, czyniąc z mięsa dodatek do posiłku. Napełnij dwie trzecie talerza owocami, warzywami i zbożami, a reszta może być takimi rzeczami jak kurczak, ryba lub wołowina.

pixabay.com

Możesz uzyskać tyle samo białka z innych produktów spożywczych, ile z wołowiny, z takich jak fasola, soja i komosa ryżowa.

Na przykład pół szklanki fasoli zawiera tyle białka, co uncja pieczonego steku. Nie zawsze musisz też dodawać mięso do swojego posiłku. Możesz również zastąpić czerwone mięso kurczakiem, indykiem i rybami, które mają zwykle niższą zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Często mają mniej kalorii, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi i zmniejszyć ryzyko wielu rodzajów raka.

Eksperci powiązują raka i alkohol.

Czy wiesz, że badania wykazały, że wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka, w tym raka piersi, wątroby i jamy ustnej?

Badania sugerują, że niewielkie ilości alkoholu mogą chronić organizm przed cukrzycą typu 2, a nawet chorobami serca. Istnieją dowody, które sugerują nawet, że czerwone wino może nawet pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom. Brzmi dość myląc, co?

Intensywne picie uszkadza komórki i może prowadzić do raka, a wszyscy wiemy, że nie jest to dobre dla wątroby. Tak więc, jeśli musisz pić, powinieneś to robić z umiarem.

pixabay.com

Zalecenia dotyczące picia dla kobiet są niższe niż dla mężczyzn, ponieważ mają one mniejszą całkowitą masę ciała do rozcieńczenia alkoholu. Oznacza to, że alkohol pozostaje w ciele kobiety dłużej niż w ciele mężczyzny. Im dłużej te większe ilości alkoholu pozostają w organizmie, tym większe jest ryzyko uszkodzenia mózgu i narządów, nadciśnienia, udaru i innych urazów.

Bądź mądry ze spożyciem alkoholu.

Wiemy już, że posiadanie większej ilości tłuszczu w okolicach talii może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Istnieje wiele napojów alkoholowych o wysokiej kaloryczności i wielu, których można uniknąć, czytając etykiety przed wypiciem łyka.

Jeśli Twój napój jest zmieszany z sodą, sokiem lub śmietaną, prawdopodobnie zawiera puste kalorie. Możesz zastąpić napoje gazowane napojem dietetycznym, aby zmniejszyć spożycie kalorii podczas picia mieszanego napoju, lub zamiast tego użyć rozcieńczonego soku zmieszanego z wodą.

Etanol lub alkohol w winie, likierze i piwie to to, co według naukowców zwiększa ryzyko raka. Sprawdzając etykietę na butelce, sprawdź również procent lub liczbę etanolu, a znajdziesz procent objętości alkoholu (ABV).

Piwo, wino i likier zawierają mniej więcej taką samą ilość alkoholu na porcję. Ważne jest, aby śledzić, ile wypijasz w czasie i ile wypijasz za jednym razem. Jednak najlepiej jest unikać wszystkich napojów alkoholowych.

Proste sposoby na poprawę diety.

Jak wspomniano powyżej, możesz zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych, stosując zdrową i zbilansowaną dietę. Zdrowa dieta obejmowałaby różne owoce, warzywa, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe (suszona fasola i groch).

Nie tylko dobrym pomysłem jest dodanie ich do swojego talerza, ale Twoje ciało będzie Ci dziękować za dodatkowe składniki odżywcze. Te produkty pomagają urozmaicić dietę i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, a do tego dobrze smakują! Czego więcej można chcieć?

pixabay.com

Możesz uzyskać białko z różnych produktów spożywczych. Ryby i drób, w umiarkowanych ilościach, zapewniają odpowiednią równowagę białka i innych składników odżywczych, a także niektóre orzechy.

Chude mięso, niskotłuszczowe i beztłuszczowe produkty mleczne są również dobrym źródłem białka. Niektóre tłuszcze również powinny być częścią Twojej diety. Mogą również pomóc obniżyć ryzyko chorób. Są takie rzeczy jak „dobre” tłuszcze, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Są takie rzeczy jak „dobre” tłuszcze.

Chociaż dla większości może to brzmieć dziwnie, są takie rzeczy, jak dobre tłuszcze, wierzcie lub nie. Jeden z tych tłuszczów to tłuszcze jednonienasycone, które można znaleźć w oleju rzepakowym, oliwkowym, arachidowym, awokado i innych olejach z orzechów.

Znajduje się również w oliwkach, nasionach, orzechach, maśle orzechowym, awokado i roślinach strączkowych.

pixabay.com

Innym dobrym tłuszczem, który znalazłby się na liście, są tłuszcze wielonienasycone. Ten rodzaj tłuszczu można znaleźć w olejach roślinnych, takich jak słonecznik, kukurydza i krokosz barwierski. Znajduje się również w soi, kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach, nasionach i niektórych rodzajach zbóż.

Kolejnym dobrym tłuszczem są kwasy tłuszczowe omega-3. Można je znaleźć w „tłustych” rybach, takich jak śledź, łosoś, makrela i sardynki. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się również w siemieniu lnianym, oleju lnianym i orzechach włoskich.

Kiedy te kwasy tłuszczowe pochodzą z ryb, są szczególnie dobre dla Twojego zdrowia. Jak wiesz, powinieneś unikać lub ograniczać spożycie „złych” tłuszczów, w tym tłuszczów trans i nasyconych. Można je znaleźć w smażonym jedzeniu, przekąskach, fast foodach i wypiekach. „Złe” tłuszcze mogą również zwiększać poziom cholesterolu.

johannesfloe.com – Art to remember