Te wyspy są oddalone o 4 km, a różnica czasu wynosi 21 godzin

0
1448
Zdjęcie: Twitter

Te dwie wyspy są oddalone od siebie o niecałe 4 km, ale różnica czasu wynosi 21 godzin.

Diomedes, dwie małe wyspy na Morzu Morskim, są znane jako jedno z niewielu miejsc, w których można cofnąć się w czasie, tak jakby…

Międzynarodowa linia daty to wyimaginowana linia biegnąca przez środek Oceanu Spokojnego, oznaczająca różnicę między datami kalendarzowymi. Przekraczając linię ze wschodu na zachód, musiałbyś przestawić zegar o jeden dzień do przodu, podczas przechodzenia z zachodu na wschód cofnąłbyś go o jeden dzień.

Międzynarodowa linia danych biegnie od północy do bieguna południowego, ale nie jest prosta; zamiast tego porusza się zygzakiem, biorąc pod uwagę różne granice polityczne.

Tak się składa, że przechodzi dokładnie między dwiema wyspami Diomedes na Morzu Beringa, umożliwiając (w pewnym sensie) podróż w czasie, po prostu pokonując odległość zaledwie 3,8 km.

Zdjęcie: Twitter

Te dwie wyspy są nie tylko oddalone od siebie o 3,8 km w dwóch różnych krajach, ale także dzieli je różnica 21 godzin. Kiedy jest południe w czwartek na amerykańskiej wyspie, to jest 9 rano piątek w Big Diomede w Rosji.

Czytaj: Czy wiesz, co kryje się pod głowami Wyspy Wielkanocnej?

Ponieważ są one oddalone od siebie tylko o 3,8 km, tak naprawdę można zobaczyć jedną i drugą wyspę, co technicznie oznacza, że można spojrzeć w przyszłość lub przeszłość.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Zdjęcie: Twitter

Normalnie, możesz płynąć między dwiema wyspami Diomedes, ale zimą tworzy się między nimi most lodowy, umożliwiając przejście z jednej wyspy na drugą. Niestety, łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

Obie wyspy dzieli 21-godzinna różnica czasu, ale międzynarodowa linia daty między nimi działa również jako granica między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Big Diomede, czyli „Wyspa Jutra”, należy do Rosji, natomiast Little Diomede, czyli „Wyspa Wczorajsza”, to terytorium Stanów Zjednoczonych.

Podróżowanie między dwiema wyspami jest zabronione, a zagraniczne łodzie rybackie zbliżające się zbyt blisko którejkolwiek strony czasami otrzymują ostrzegawcze strzały od patrolujących je żołnierzy.

johannesfloe.com – Art to remember