Zioła bardzo dobrze wpływają na zdrowie człowieka, ale także na rośliny, w tym na warzywa. Sadzenie ziół przy warzywach to doskonały naturalny sposób na powstrzymanie niechcianych szkodników, a także na pobudzenie wzrostu warzyw.
Porady ekspertów dotyczące sadzenia ziół przy warzywach
- Planując ogród, zwróć szczególną uwagę na to, które rośliny mają podobne warunki wzrostu i połącz je ze sobą.
- W przypadku ziół rozważ dostępność — gdzie sensowne jest umieszczenie ogrodu ziołowego, aby był łatwo dostępny?
- Niektóre zioła, takie jak mięta, mogą być dość inwazyjne, dlatego najlepiej trzymać je w doniczkach, a nie w ogrodzie.
CZYTAJ: Ogrodnictwo poprawia samopoczucie i usuwa stres
Jakie zioła można sadzić razem?
Planując ogród, powinniście zawsze łączyć rośliny o podobnych warunkach wzrostu. Oznacza to warto łączyć rośliny, które lubią tę samą glebę, ilość światła, ilość wody, nawozów itp.
Następnie zawsze powinniście zaplanować, do czego zamierzacie ich używać. Na przykład lubię umieszczać wszystkie moje kulinarne zioła tuż obok kuchni i blisko tarasu, aby mieć do nich łatwy dostęp.
Możesz także tworzyć grupy roślin do innych celów. Możesz na przykład połączyć wszystkie swoje śródziemnomorskie zioła lub zrobić pojemnik odstraszający komary!
Zioła do sadzenia obok warzyw
Sadzenie ziół to naturalny sposób na odstraszanie szkodników z ogrodu. Zamiast odstraszać szkodniki na podstawie ich obecności, niektóre zioła mogą maskować zapach rośliny żywicielskiej, której chce szkodnik. Mogą również przyciągać drapieżne owady i mylić szkodniki.
W niektórych przypadkach zioła mogą również sprzyjać wzrostowi innych (np. ogórecznik lekarski może sprawić, że truskawki będą słodsze, albo pietruszka bardzo dobrze wpłynie na pomidory) lub hamować wzrost innych (np. rozmaryn z innymi ziołami).
CZYTAJ: Ogrodnictwo poprawi Ci nastrój, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś
Jakie choroby i szkodniki zwalczają zioła
Każde zioła mają specyficzne właściwości, które można wykorzystać w ogrodzie warzywnym. W związku z tym warto wiedzieć, że:
- aksamitki – odstraszają nicienie żyjące w glebie;
- bazylia – pomaga chronić rośliny przed mączniakiem;
- czosnek – chroni rośliny przed chorobami grzybowymi, odstrasza mszyce i przędziorki;
- kolendra – odstrasza połyśnicę marchwiankę i mszyce;
- koper – odstrasza szkodniki atakujące marchew, sałatę, cebulę i ogórka;
- cząber – odstrasza mszyce;
- mięta – zniechęca mrówki i szkodniki kapusty (np. bielinki i piętnówkę);
- rozmaryn – pomaga chronić marchew i kapustę przed ich szkodnikami (połyśnicą i piętnówką);
- szałwia – również chroni przed szkodnikami atakującymi marchew i kapustę.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Problemy z sercem Wojciecha Szczęsnego w trakcie meczu Juventus Turyn – Sporting Lizbona
Z jakimi warzywami łączyć zioła?
Niektóre zioła bardzo dobrze wpłyną na konkretne warzywa, chroniąc je przed szkodnikami lub chorobami. Nie bój się łączyć różne rośliny na grządkach. Pamiętaj jednak, aby dobierać te o zbliżonych wymaganiach. Przestrzegaj również zasad płodozmianu i nie sadź roślin z tej samej rodziny co roku w tym samym miejscu.
Koper można sadzić w obecności większości warzyw. Dodatkowo, rośnie lepiej wśród innych roślin. Ciekawostką jest, że koper wysiewany rozrzutnie będzie lepiej rósł niż ten, który posadzisz w regularnych rzędach. Dlatego warto sadzić koper prawie wszędzie. Poza bliskością lubczyku, który nie za bardzo lubi się z koprem. Ale jest wiele więcej ziół poza koprem, które warto sadzić przy warzywach. Należą do nich:
- Pomidory: pietruszka, bazylika, oregano
- Ogórki: koper, mięta, cząber
- Sałata: koper, kolendra, cząber
- Cebula: koper, pietruszka, czosnek
- Marchew: rozmaryn, szałwia, koperek
- Kapusta: mięta, rozmaryn, szałwiaGroch: koper, pietruszka, czosnek
Oczywiście to tylko niektóre z możliwych kombinacji ziół i warzyw. Zachęcam do eksperymentowania i obserwowania, jak rośliny zachowują się w towarzystwie warzyw, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla ogrodu.