Technologia satelitarna, który wykryje nielegalne „ciemne statki”

0
356

Kanada wprowadza technologię satelitarną, która identyfikuje „ciemne statki” nielegalnie łowiące miliardy ryb.

Nowy kanadyjski program wykrywania „ciemnych statków” wykorzystuje najnowocześniejszą technologię satelitarną do wykrywania nielegalnych statków rybackich, które próbują ukrywać się na widoku, kradnąc ryby z wód na całym świecie.

„Ciemne” statki wyłączają swoje nadajniki lokalizacji, aby uniknąć wykrycia, aby mogły prowadzić nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy, zwane IUU.

Połowy IUU w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszania się zasobów rybnych i niszczenia siedlisk morskich, co zagraża egzystencji legalnych rybaków.

Czytaj: Społeczność rybacka w Omanie i ich praca. Jak wygląda ich życie?

Teraz rządowe Fisheries and Oceans Canada we współpracy z Departamentem Obrony Narodowej i MDA (największym kanadyjskim producentem technologii kosmicznych, do którego należy RADARSAT-2), uruchomiło nowy program, który już doprowadził do nałożenia wysokich kar na pięć zagranicznych statków.

Program wykrywania ciemnych statków o wartości 7 milionów dolarów wykorzystuje technologię satelitarną do lokalizowania i śledzenia statków, których urządzenia transmitujące lokalizację zostały wyłączone, czasami w celu uniknięcia monitorowania, kontroli i nadzoru.

Fisheries and Oceans Canada uruchomiło w tym roku pilotażowy program śledzenia ciemnych statków i współpracuje z Kanadyjską Agencją Kosmiczną i organizacjami pozarządowymi w celu wykrycia ciemnych statków na Bahamach i Kostaryce. Jej partnerzy w egzekwowaniu prawa to Agencja Rybołówstwa Forum, która reprezentuje 15 krajów wyspiarskich na Pacyfiku, oraz Ekwadorski Urząd Morski – siedziba Wysp Galapagos – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Program zapewnia najnowocześniejsze dane satelitarne i analizy od MDA do małych krajów wyspiarskich i przybrzeżnych na całym świecie, w których połowy IUU mają duży wpływ na lokalną gospodarkę i stan zasobów rybnych.

Czytaj: Obserwatorium morskie w kształcie wieloryba pozwoli zajrzeć pod morze

Identyfikacja „ciemnych” statków z kosmosu pozwoli teraz tym małym wyspiarskim krajom skoncentrować swoje badania i zmaksymalizować wysiłki w zakresie egzekwowania prawa, aby chronić ich zasoby rybne.

„Nielegalne połowy zagrażają zdrowiu naszych zasobów rybnych i odbierają zasoby ciężko pracującym, przestrzegającym prawa rybakom” – powiedziała Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.

„Inwestujemy w jeden z wiodących i najbardziej innowacyjnych systemów na świecie, aby zapewnić ochronę naszych zasobów rybnych, dochodowość naszych łowisk, a na morzu przestrzeganie prawa”.

„Ten najnowocześniejszy system pomoże Ekwadorowi i małym krajom wyspiarskim w regionie Pacyfiku reagować na nielegalne połowy, które mają wpływ na Wyspy Galapagos oraz bezpieczeństwo żywnościowe i ekonomiczne ich mieszkańców” – dodał Marc Garneau, minister spraw zagranicznych Kanady.

Szacuje się, że połowy IUU stanowią około 30 procent całej działalności połowowej na świecie, co stanowi do 26 milionów ton ryb łowionych rocznie, co kosztuje światową gospodarkę ponad 23 miliardy dolarów rocznie. Nielegalne połowy odbywają się zarówno na pełnym morzu, jak i w granicach 200 mil państw przybrzeżnych, co ma szczególnie negatywny wpływ na przybrzeżne populacje wiejskie na obszarach wrażliwych.

Źródło: Fisheries and Oceans Canada

johannesfloe.com – Art to remember