Tęcze są piękne, ale zwykle znikają, zanim zdążymy zrobić chociaż jedno zdjęcie. Jednak była jedna wyjątkowa tęcza na niebie, którą można było podziwiać 9 godzin!
Kiedy wyjątkowa tęcza pojawiła się na niebie w Yangmingshan w chińskim Tajpej 30 listopada 2017 roku, pozostała na niebie przez niespotykane 8 godzin i 58 minut.
Tęcza była najdłużej trwającą obserwacją tęczy, pokonując tęczę, która była na niebie nad Wetherby w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii przez 6 godzin 14 marca 1994 roku.
Tęcza była monitorowana przez Chiński Uniwersytet Kultury, który znajduje się na zboczu góry na północ od Tajpej.
Czytaj: Internauci oszaleli na punkcie tego tęczowego gołębia
Lokalizacja uczelni, która posiada wiele tarasów widokowych, w połączeniu z typowymi warunkami atmosferycznymi i dziennym kątem padania słońca pod koniec listopada stworzyła idealne warunki do obserwacji tęczy z podwyższonych kampusów uniwersyteckich.
Nauka stojąca za rekordem
Oprócz zapewnienia nam niesamowitego widoku, czy wiesz, jak powstaje tęcza i dlaczego ta była w stanie przetrwać tak długo?
Powstawanie tęczy wiąże się z wieloma czynnikami i warunkami, w szczególności z objętością pary wodnej w atmosferze, kierunkiem światła słonecznego i pozycją obserwatora.
Tęczę obserwuje się, gdy białe światło słoneczne wpada w kroplę deszczu i ulega załamaniu i odbiciu z tyłu w kulistej kropli.
W rezultacie promień światła rozprasza się w swoich podstawowych barwach pod kątem odbicia i / lub załamania (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy). Kiedy ten proces jest powtarzany dla wielu kropel deszczu w atmosferze, powstałe odbijające się promienie światła w końcu uderzają w tył oka obserwatora, tworząc zjawisko.
Dzieje się tak tylko wtedy, gdy obserwator znajduje się pomiędzy masą skondensowanej pary wodnej w powietrzu a pozycją słońca na niebie. Dlatego tęcze pojawiają się tylko wtedy, gdy odwracasz wzrok od słońca i patrzysz w stronę deszczu.
Czytaj: Niesamowite murale w Seulu widoczne tylko w trakcie deszczu.
Niestety tęcza nie wytrzymuje tak długo, gdy obserwuje się ją z jednego miejsca, ponieważ słońce przemieszcza się po niebie i przestaje istnieć para wodna. Aby w pełni podziwiać tęczę, musisz mieć idealne warunki.
Na szczęście dla Chińskiego Uniwersytetu Kultury w Chińskim, stolica Tajpej miała odpowiednie warunki. Pod koniec listopada nadszedł monsun północno-wschodni, a wiatr przeniósł parę wodną z morza do gór Datun, gdzie znajduje się góra Yangmingshan.
Istnienie warstwy inwersyjnej spowodowało, że duża liczba kropelek wody skondensowała się i zgromadziła na wzgórzach po północno-wschodniej stronie Chińskiego Uniwersytetu Kultury, ale na południu nadal była czysta pogoda.
Ze względu na przeważające słabe wiatry objętość pary wodnej pozostała w powietrzu przez znacznie dłuższy czas. Następnie, gdy światło słoneczne prześwitywało przez chmury, powstały tęcze.
Ludzie na parterze nie mogli zobaczyć tęczy przez pełne 8 godzin i 58 minut, ponieważ kąt tęczy zmieniał się, gdy słońce poruszało się przez cały dzień.
Na szczęście zjawisko to można było zaobserwować, ponieważ kampus uniwersytecki został podzielony na wiele wyniesionych miejsc na zboczu góry.
Wielu uczniów w różnych lokalizacjach obserwowało kilka tęcz nieprzerwanie z północnego zachodu na północny wschód, zanim w końcu zniknęły.
W dowolnym momencie można było zaobserwować co najmniej jedną tęczę, z maksymalnie czterema tęczami zgłoszonymi w jednym czasie.
johannesfloe.com – Art to remember