Tego nawyku unikaj przed snem, bo może zaszkodzić sercu

0
191
Picie wody przed snem może zaszkodzić sercu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak spać: zdrowy nawyk, którego należy unikać przed snem – może zaszkodzić sercu, ostrzega ekspert

Skumulowane skutki utraty snu zostały powiązane z wieloma szkodliwymi skutkami zdrowotnymi. Eksperci ostrzegają, że picie większości wody rano lub po południu może być lepsze, aby uniknąć problemów z sercem.

Picie wody przez cały dzień jest ważne, aby uniknąć odwodnienia – ale może mieć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli robisz to późno w nocy. Powszechny nawyk prowadzi do częstych wycieczek do łazienki przez całą noc. Przerywając cykl snu, organizm może cierpieć na długotrwałe wahania hormonów, które mogą narazić serce na niebezpieczeństwo.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Powszechnie wiadomo, że organizm potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin snu na dobę dla optymalnego zdrowia. Sen pomaga ciału kontrolować hormony, które są zaangażowane w stres i metabolizm.

Jeśli zaburzenia snu stają się przewlekłe, organizm prawdopodobnie doświadcza częstych wahań poziomu hormonów.

Te zaburzenia hormonalne są odpowiedzialne za wysokie ciśnienie krwi i inne powikłania metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2 i otyłość.

Czytaj: Jakie są wczesne objawy cukrzycy typu 2?

Śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny jest również zwiększona u mężczyzn z zaburzeniami snu.

Według Centers for Disease Control and Prevention problemy te występują często u osób, które śpią mniej niż siedem godzin na dobę.

Niestety, przeciętny mieszkaniec Polski śpi około sześciu godzin na dobę z powodu różnych czynników, takich jak częste wypady do łazienki.

Doktor Stuart Galloway z Uniwersytetu Stirling, powiedział: „Jeśli chodzi o wieczorne nawadnianie, zaleca się wypicie od 300 do 500 ml płynów na dwie do trzech godzin przed pójściem spać.”

„Taka ilość płynów we właściwym czasie pomoże Ci zaspokoić dzienne spożycie wody, jednocześnie nie zakłócając snu.”

„Zbyt dużo płynów przed snem może spowodować, że nadmiar moczu wypełni Twój pęcherz podczas snu. Powoduje to wzrost adrenaliny, która budzi Cię w nocy, zmuszając do wstania z łóżka, aby skorzystać z toalety.”

Ekspert wyjaśnił, że ponieważ czynność nerek zwalnia w nocy, organizm nie przetwarza moczu tak szybko, jak w ciągu dnia.

„Jednak z wiekiem starzejące się nerki nie mogą również koncentrować moczu, więc pęcherz wypełnia się szybciej bardziej rozcieńczonym moczem, co może oznaczać częstsze zaburzenia snu, jeśli płyn zostanie spożyty zbyt blisko pory snu” – dodał dr Golloway.

Mając to na uwadze, lepiej spożywać więcej wody rano i po południu.

Unikanie kofeiny i alkoholu przed pójściem spać jest równie ważne, aby zapobiec kłopotom z zapadnięciem w głęboki sen.

Podobnie jak woda, tych środków pobudzających należy również unikać co najmniej trzy godziny przed snem.

Czytaj: Butelkomaty w sklepach Lidl w Poznaniu

Narodowe Centrum Zdrowia zaleca utrzymywanie regularnych godzin snu, kiedy czujesz się zmęczony i wstawanie mniej więcej w tym samym czasie.

Może to zwiększyć ilość snu każdej nocy i przedłużyć jakość snu.

Narodowe Centrum Zdrowia dodaje: „Jeśli leżysz bezsennie i nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się do zaśnięcia. Wstań i zrób coś relaksującego, a gdy poczujesz się bardziej śpiący, wróć do łóżka.”

„Jeśli często leżysz bezsennie, martwiąc się o jutro, zarezerwuj czas przed snem, aby zrobić listę na następny dzień. To może pomóc ci się zrelaksować i odpocząć”.

Ponieważ niepokój często wynika z długotrwałych zachowań siedzących, zaleca się również regularne ćwiczenia.