Ten 70-letni albatros jest najstarszym znanym dzikim ptakiem na świecie

0
382
Zdjęcie: Phill Botha/Unsplash

Najstarszym znanym dzikim ptakiem na świecie jest albatros ciemnolicy o imieniu Mądrość, którego biolodzy po raz pierwszy zidentyfikowali i oznaczyli w 1956 roku. Ma teraz co najmniej 70 lat i właśnie wykluł kolejne pisklę.

Po raz pierwszy zauważona w 1956 roku przez biologa Chandlera Robbinsa, który znalazł jej gniazdo w pobliżu bazy amerykańskiej marynarki wojennej na atolu Midway, który największa na świecie kolonia albatrosów nazywa domem, Mądrość (Wisdom) przeżyła człowieka, który ją odkrył, a także wszystkich jej męskich kolegów.

Chociaż wiadomo, że kakadu w niewoli żyją prawie 100 lat, dla dzikich ptaków szanse na przeżycie ponad siedmiu dekad są bardzo małe.

Drapieżniki, niedobór pożywienia, a ostatnio odpady z tworzyw sztucznych to czynniki zagrażające życiu, z którymi dzikie albatrosy mają do czynienia regularnie. A jednak, pomimo przeciwności losu, Mądrość zdołała żyć dłużej niż jakikolwiek dziki ptak znany człowiekowi.

„Każdego roku, gdy Mądrość powraca, dowiadujemy się więcej o tym, jak długo ptaki morskie mogą żyć i wychowywać pisklęta” – Beth Flint z US Fish and Wildlife Service powiedziała NPR.

„Jej powrót nie tylko inspiruje miłośników ptaków na całym świecie, ale pomaga nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób możemy chronić te pełne wdzięku ptaki morskie i siedliska, których potrzebują, aby przetrwać w przyszłości”.

W ciągu ostatniej dekady Mądrość zaimponowała naukowcom swoją zdolnością do przetrwania podczas przelatywania tysięcy mil w poszukiwaniu pożywienia i opieki nad pisklętami.

Niektórzy biolodzy uważają, że albatros rozwinął unikalny zestaw umiejętności, które pozwalają mu unikać drapieżników i być bardzo produktywnym, co odegrało dużą rolę w jego długowieczności.

Czytaj: Ta firma stworzyła dachówki, które pełnią funkcję domków dla ptaków

Albatros ciemnolicy Mądrość. Źródło: Facebook

„Myślę, że przez lata zdecydowanie nauczyła się unikać drapieżników w oceanie i nauczyła się bardzo skutecznie żerować, a także być może w dzisiejszych czasach unikać plastiku i potencjalnie statków rybackich” – powiedział John Klavitter, biolog z Narodowego Rezerwatu Przyrody Atoll Midway.

Albatrosy wykluwają się tylko z jednego jaja co kilka lat, a USFWS (US Fish and Wildlife Service) uważa, że Mądrość wykluła w ciągu swojego życia od 30 do 36 piskląt, ostatnie na początku tego roku. Pisklęta zostały spłodzone przez Akeakamai, jej ostatniego partnera, z którym jest od 2010 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

„Wierzymy, że Mądrość miała innych partnerów” – powiedziała dr Beth Flint. „Chociaż albatros jest partnerem na całe życie, w razie potrzeby mogą znaleźć nowych partnerów – na przykład, jeśli przeżyją pierwszego partnera”.

Ponieważ albatrosy gniazdują tylko co kilka lat, biolodzy zawsze z niecierpliwością czekają, aby zobaczyć, czy wróci na Atol Midway, i ona jeszcze ich nie zawiodła.

Czytaj: Wieżowce w USA zabijają ptaki. Rocznie ginie ich nawet 600 mln