Ten 90-latek jest najstarszym kulturystą na świecie

0
363
Jim Arrington nie pozwala, by jego wiek go powstrzymał, kontynuując swoją rekordową karierę. Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa.

90-letni Jim Arrington zaczął uprawiać kulturystykę w wieku 13 lat i od tego czasu kontynuuje ten sport. W wieku 90 lat jest rekordzistą Guinnessa w kategorii „najstarszy aktywny kulturysta”.

Jim Arrington odkrył kulturystykę, gdy miał 13 lat. Wszedł do apteki i zobaczył tych dużych, masywnych facetów na okładce magazynu mięśniowego i nie mógł uwierzyć — nawet ich przedramiona były duże! Natychmiast zamówił książkę George’a Jowetta, kanadyjskiego siłacza, i zaczął wykonywać opisane w niej ćwiczenia.

„Mój tata miał kilka stalowych piłek, każda po około 1,3 kg, i zacząłem z nimi trenować” – powiedział Arrington.

Czytaj: Szansa na poprawę gry reprezentacji Polski już dzisiaj

Z pewnością nie były to najbardziej przydatne narzędzia do kulturystyki, ale pomogły mu zbudować ponad 4,5 kg mięśni w ciągu kilku miesięcy, więc kontynuował swoją podróż ze sportem. Od tamtej pory trenuje i chociaż teraz, w wieku 90 lat, jego ciało jest znacznie bardziej kruche, nie planuje nigdy przerywać treningu siłowego.

„W moim wieku ciało jest o wiele bardziej kruche” – powiedział Arrington gazecie Men’s Health w zeszłym roku. „Musisz być bardziej ostrożny podczas treningu i nie możesz tego nadużywać – Twoje ścięgna mają tendencję do odrywania się. W ciągu ostatnich pięciu lat mój lewy biceps się poluzował, a prawego bicepsa trochę naderwałem. Więc nie możesz robić rzeczy, które kiedyś byłeś w stanie robić. To naprawdę przygnębiające, ale ważne jest, aby tego pilnować”.

„Trening jest świetny. Lubię być silny”.

Kiedy zaczynał kulturystykę, Arrington marzył o tym, by pewnego dnia zostać Mr. America, ale z wiekiem zdał sobie sprawę, że nie ma do tego genetyki, bo ma małe kości i więzadła. Jednak nie zniechęciło go to. Kontynuował treningi, nawet w późniejszych latach, kiedy wielu innych kulturystów zrezygnowało ze swojej pasji, ponieważ ich ciała już nie reagowały na ćwiczenia, tak jak kiedyś. W 2018 roku, w wieku 85 lat, został odznaczony przez Księgę Rekordów Guinnessa tytułem „najstarszego czynnego kulturysty męskiego” i utrzymuje ten tytuł do dziś.

Arrington, który mieszka w Wenecji, w Kalifornii i trenuje w „mekce kulturystyki”, Gold’s Gym, nadal bierze udział w zawodach dla osób powyżej 80. roku życia, ale próbuje przekonać organizatorów do stworzenia kategorii dla osób powyżej 90. roku życia. Nadal trenuje, choć już nie tak często i nie z takim ciężarem, jak w czasach swojej świetności.

„Widzę wiele ciał na siłowni – jeśli się do nich porównam, wypadam blado. Ale ci ludzie szanują mnie za to, kim jestem w moim wieku. Po treningu czuję się świetnie.”

Warte przeczytania: Najbardziej wysportowana babcia świata skończyła 83 lata!

„Zwykle ćwiczę dwa do trzech razy w tygodniu przez około godzinę i jest to trening całego ciała, ale nie jest to duży ciężar” – powiedział Jim.