Ten afrykański owoc nazywany jest jagodą marmurową

0
449
To jest Pollia condensata. Te jagody mają najintensywniejszy kolor ze wszystkich żywych istot znanych człowiekowi. Źródło: Twitter/OMGFacts

Ten afrykański owoc wytwarza najintensywniejszy naturalny kolor na świecie.

Ten afrykański owoc Pollia condensata nazywany jest jagodą marmurową. Rośnie dziko w lasach Etiopii, Mozambiku, Tanzanii i innych krajów afrykańskich.

Drobnych, twardych jak skała owoców Pollia condensata, dzikiej rośliny, nie można jeść na surowo, ugotować ani przerobić na napój. Jednak w zachodniej Ugandzie i gdzie indziej małe, metaliczne owoce tej rośliny od dawna są używane do celów dekoracyjnych ze względu na niezwykłą właściwość: zachowują żywy niebieski kolor przez lata, a nawet dekady po zebraniu.

Okaz w Królewskich Ogrodach Botanicznych Kew w Londynie, który został zebrany w Ghanie w 1974 roku, nadal zachowuje swój opalizujący odcień.

Uważa się, że mały niebieski owoc, Pollia condensata, który rośnie w niektórych częściach Afryki, jest najbardziej intensywnym naturalnym kolorem na świecie.
Źródło: Twitter

Zaintrygowany zespół naukowców z Kew, Uniwersytetu Cambridge i Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian postanowił zbadać, w jaki sposób ta roślina wytwarza tak olśniewający i trwały kolor. Kiedy jednak próbowali wydobyć pigment do badań, byli zaskoczeni, gdy odkryli, że owoc nie ma go.

Kiedy zbadali Pollia condensata na poziomie komórkowym, zdali sobie sprawę, że owoc wytwarza swój charakterystyczny kolor poprzez strukturalne zabarwienie, radykalnie odmienne zjawisko, które jest dobrze udokumentowane w królestwie zwierząt, ale praktycznie nieznane u roślin.

Ustalili, że tkanka owocu jest intensywniej zabarwiona niż jakakolwiek wcześniej zbadana tkanka biologiczna – odbija 30 procent światła w porównaniu do srebrnego lustra, co czyni ją bardziej intensywną niż nawet słynny kolor skrzydeł motyla Morpho. Ich odkrycia zostały ujawnione w nowym badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Czytaj: Lotnisko w Krakowie ze znacznym wzrostem liczby podróżnych

Motyl Morpho. Źródło: Twitter

Ogromna większość kolorów w świecie biologicznym jest wytwarzana przez pigmenty — związki wytwarzane przez żywy organizm, które selektywnie pochłaniają określone długości fal światła, tak że wydają się mieć kolor o dowolnej długości fali, którą odbijają.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Na przykład większość roślin jest zielona z powodu pigmentu chlorofilowego używanego w fotosyntezie, który pochłania większość długości fal światła widzialnego z wyjątkiem zielonego, odbijając ten kolor do naszych oczu. W rezultacie kolory roślin stworzone przez pigmentację wydają się mieć dokładnie ten sam odcień bez względu na to, z jakiego kąta je oglądamy, a kolor degraduje się, gdy roślina umiera.

Jednak Pollia condensata wytwarza swój żywy niebieski kolor poprzez maleńkie, nanoskalowe nici celulozy, które są ułożone wewnątrz jej skóry. Te pasma są ułożone w warstwy skręconych, łukowatych helis, które oddziałują ze sobą, rozpraszając światło i tworząc ciemnoniebieskie zabarwienie owocu. Oto widok owocu przez mikroskop elektronowy, ujawniający obecność koloru na poziomie komórkowym:

Głęboki niebieski odcień rośliny wytwarzany jest na poziomie komórkowym.
Zdjęcie za pośrednictwem PNAS.

Te pasma nadają roślinie jeszcze bardziej fascynującą jakość, coś, co można (niestety) docenić tylko osobiście: w zależności od tego, jak trzymasz owoc i pod jakim kątem go oglądasz, każda z komórek skóry wydaje się zmieniać kolor. Dzieje się tak, ponieważ odległość między ułożonymi włóknami w nanoskali różni się w zależności od komórki, więc każda komórka ma nieco inny odcień, odbijając światło w lewo lub w prawo, w zależności od punktu obserwacyjnego. To wyjaśnia jej uderzający, pikselowy wygląd.

Czytaj: Jakie owoce są najzdrowsze?

Każda komórka skóry ma nieco inny kolor, co prowadzi do efektu pikselizacji owocu.
Zdjęcie za pośrednictwem PNAS.

Okazuje się, że powodem, dla którego kolor owocu utrzymuje się tak długo, jest to, że jego kolor jest wbudowany w jego strukturę, a nie polega na pigmentach, które mogą z czasem ulec degradacji. Naukowcy donoszą, że widzieli żywe, niebieskie owoce wiszące na wyschniętych, martwych łodygach Pollia condensata na polu.

Zespół badawczy zajął się również wyjaśnieniem, dlaczego roślina zadaje sobie tyle kłopotu, aby wyewoluować uderzający kolor. Naśladując wygląd soczystej, pożywnej rośliny, kolor może skłonić ptaki i zwierzęta do zjedzenia owoców i tym samym szeroko rozpraszając nasiona w środku podczas wypróżniania.

Chociaż wykorzystywanie zwierząt do rozsiewania jest strategią powszechną dla wielu roślin, większość z nich jest zmuszona poświęcać cenne kalorie, aby wyprodukować słodki, mięsisty miąższ. Jednakże Pollia condensata potrafi rozsiewać swoje nasiona po prostu pokazując swoje prawdziwe kolory.