Ten burger przyklejony do sufitu jest dziełem sztuki wartym 28 tysięcy

0
298
Zdjęcie: Fine Arts Sydney

Nowozelandzka galeria sztuki wywołała ostatnio kontrowersje związane z wystawieniem kontrowersyjnej grafiki składającej się z plastra kiszonego ogórka przyklejonego do sufitu.

Zatytułowana „Pickle”, prowokująca do myślenia grafika należy do australijskiego artysty Matthew Griffina i jest obecnie wystawiana w Galerii Michaela Letta w Auckland. Składa się z posmarowanego keczupem plasterka ogórka kiszonego z cheeseburgera McDonald’s przyklejonego do sufitu galerii sztuki, w której jest wystawiana. Sam Moore wydaje się uważać, że jego dzieło ma przyzwoitą wartość, ponieważ kosztuje 10 000 dolarów nowozelandzkich (ponad 28 000 zł).

„Ogólnie rzecz biorąc, to nie artyści decydują o tym, czy coś jest sztuką – to oni tworzą i robią rzeczy” – powiedział Ryan Moore, dyrektor Fine Arts Sydney, galerii reprezentującej Griffina. To, czy coś jest wartościowe i znaczące jako dzieło sztuki, jest sposobem, w jaki my jako społeczeństwo decydujemy się z niego korzystać lub o tym mówić”.

„O ile wygląda to jak ogórek przytwierdzony do sufitu – i nie ma tam sztuczności, to jest dokładnie to, czym jest – jest coś w spotkaniu z tym jako rzeźbą lub rzeźbiarskim gestem” – dodał Moore.

Czytaj: Kino letnie w Poznaniu. Gdzie obejrzysz film „pod chmurką” w sierpniu?

Zdjęcie: Fine Arts Sydney

I tak, jeśli się zastanawiasz, jest to prawdziwy kawałek marynaty z cheeseburgera, wraz z sosem, który pomaga mu pozostać przyklejonym do sufitu. Jak dotąd wcale się nie zepsuł, chociaż nie jest to zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę, że istnieją kilkudziesięcioletnie burgery McDonald’s w zadziwiająco dobrym stanie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W przypadku, gdy ten rodzaj sztuki brzmi niejasno znajomo, to dlatego, że jest bardzo podobny do innej kontrowersyjnej grafiki, która trafiła na pierwsze strony gazet kilka lat temu – banana przyklejonego do ściany. Ten został faktycznie sprzedany za aż 120 000 USD (ponad 555 000 zł), co sprawia, że cena Pickle za ponad 28 000 zł wydaje się malutką kwotą.

Czytaj: Banan przyklejony do ściany sprzedany za 120 000 $ na wystawie sztuki w Miami

Zdjęcie: Pixabay

Co ciekawe, jeśli ktoś zdecyduje się zapłacić 6200 USD za Pickle, będzie musiał dodatkowo zapłacić 13 zł za cheeseburgera. W zamian otrzyma drogi kawałek marynaty i instrukcje, jak wystawić go we własnym domu lub galerii.

Grafika „Pickle” otrzymała mieszane reakcje w Internecie, niektórzy nazywają ją „genialną”, a inni określają ją jako „kretyńską”.