Ten dom w Polsce ma obrotowy taras, który podąża za słońcem

0
889

Współczesna polska pracownia architektoniczna KWK Promes zaprojektowała „Dom Kwadrantowy”: imponujący podmiejski dom rodzinny z kinetycznym tarasem, który porusza się wraz ze słońcem, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się stałym światłem słonecznym.

Inwestorzy chcieli dom reagujący na położenie słońca, dlatego firma KWK Promes wykorzystała motyw kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd.

Zaprojektowano taras, który reaguje na słońce i podąża za jego ruchem.

Czytaj: Szklany taras widokowy nad przepaścią

Ruchoma część tarasu obraca się po trawniku o 90 stopni. „Reguluje ilość światła słonecznego w sąsiednich przestrzeniach, dając pożądany cień latem i pozwalając na więcej światła słonecznego w środku zimy” – mówią architekci.

Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Ruch tarasu i jego prędkość jest dostosowana do wędrówki słońca.

System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i posiada zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, dzięki czemu jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak ze względów funkcjonalnych możliwe jest także sterowanie ręczne.

Taras został zaprogramowany tak, aby być w ciągu dnia w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

Od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Finalnie powstała niestandardowa , charakterystyczna bryła domu. Przesuwne okna umożliwiają całkowite otwarcie salonu z dwóch stron.

Zobaczcie jak prezentuje się „Dom Kwadrantowy„.

kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl
kwkpromes.pl

Czytaj: Kawiarnia wykonana z… kartonu, czyli architektura przyjazna środowisku.