Ten europejski stadion piłkarski ma aktywny tor kolejowy

0
390
Futbalové Ihrisko Čierny Balog

Słowacki amatorski klub piłkarski TJ Tatran Cierny Balog szczyci się tym, że posiada jeden z najbardziej unikalnych stadionów na świecie, z torami kolejowymi i przejeżdżającym parowozem.

Čierny Balog, małe słowackie miasteczko liczące około 5100 osób, stało się w ciągu ostatnich siedmiu lat czymś w rodzaju miejsca turystycznego, a wszystko to dzięki stadionowi piłkarskiemu.

W 2015 roku nagranie parowozu przejeżdżającego przez stadion na torach umieszczonych pomiędzy boiskiem a jedyną istniejącą trybuną stało się popularne w Internecie, pozostawiając wiele osób drapiących się po głowach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czy to tylko część jednorazowego wydarzenia, czy rzeczywiście przez stadion regularnie przejeżdża pociąg? Cóż, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, druga odpowiedź jej poprawna. Przez stadion Cierny Balog (Futbalové Ihrisko Čierny Balog) przejeżdża Czarnohrońska kolej leśna (kolej Čiernohronska), a przez całe lato przejeżdża przez stadion pociąg turystyczny z napędem parowym.

Stadion Cierny Balog powstał w 1980 roku, kiedy stara linia kolejowa nie była już użytkowana. Nie jest jasne, dlaczego gmina wybrała dokładnie tę lokalizację do budowy stadionu piłkarskiego, ale przez całą dekadę przebiegające przez stadion tory kolejowe były tylko częścią wystroju. Sytuacja zmieniła się na początku 1990 roku, kiedy grupa słowackich entuzjastów zaczęła naprawiać tory kolejowe. W 1992 roku została oficjalnie ponownie otwarta jako zabytkowa kolej dla turystów.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Latem turyści, którzy chcą podziwiać piękno Tatr Dolnych z pociągu, mogą kupić bilety na zabytkowy pociąg z parowozem, który kursuje na 17-kilometrowej linii między Chvatimech i Vydrovo. Przejazd przez stadion Cierny Balog to jedna z głównych atrakcji wycieczki.

Źródło: Twitter

Widok pociągu parowego toczącego się przez stadion podczas meczu piłki nożnej to dość surrealistyczne przeżycie. Gracze starają się ignorować pociąg i jego potężny gwiżdżący sygnał, podczas gdy na trybunie niektórzy widzowie machają do ludzi w pociągu, podczas gdy inni starają się skupić na grze.

Uważa się, że Cierny Balog jest jedynym stadionem na świecie, przez który przebiega czynna linia kolejowa.

Czytaj: 7 niesamowitych europejskich miast do odwiedzenia pociągiem

Źródło: Twitter