Ten film pokazuje śpiącą ośmiornicę zmieniającą kolor podczas snu

0
847

Każdy właściciel zwierzaka powie Ci, że jego zwierzę należy do rodziny. Jest to prawdą bez względu na to, jakim zwierzęciem się troszczysz, czy jest to pies, kot, koń czy świnka. Ale większość z nas byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, jak bardzo ośmiornica dr Davida Scheela (o imieniu Heidi) wchodzi w interakcje z rodziną.

Heidi jest ośmiornicą, która dorasta na oczach biologa morskiego Davida Sheela z Alaska Pacific University i jej nastoletniej córki Lauren. Ośmiornica żyje w ich salonie.

Ośmiornice znane są z umiejętności kamuflażu. Mogą zmieniać odcień skóry tak, aby idealnie dopasować się do otoczenia. Mają one komórki zwane chromatoforami. W centrum każdego z nich znajduje się elastyczny worek pełen pigmentu. Podczas snu niektóre mięśnie i nerwy wpływające na to, kurczą się i rozszerzają, powodując, że wyciska się znajdujący tam barwnik. Efekt ten pięknie widać na zamieszczonym w serwisie YouTube nagraniu, sfilmowanym na potrzeby dokumentu „Octopus: Making Contact on Nature” dla telewizji PBS.

Jeden z najbardziej oszałamiających momentów tego odcinka ma miejsce, gdy Heidi zostaje sfilmowana podczas snu. Podczas gdy dr Scheel opowiada o śnie, widzimy szybką kolejność zmieniających się kolorów i wzorów na skórze Heidi.

Szybkie zmiany w kamuflażu są podobne do drgających łap, które często widzimy u naszych kotów i psów podczas snu. Słuchając doktora Scheela, który wyjaśnia zachowania ośmiornicy podczas snu, rozumiemy jak głęboka więź jest między zwierzęciem a właścicielem. Tak jak każdy właściciel zna zachowanie swojego kota lub psa, tak biolog morski zna zachowania Heidi.

„Ośmiornice podążały inną ścieżką ewolucji, czyniąc je innymi od wszystkich inteligentnych zwierząt na tej planecie” – mówi Scheel. „Jestem mniej zaintrygowany różnicami i bardziej zainteresowany naszymi podobieństwami. Jakiego rodzaju połączenie jest możliwe ze zwierzęciem, w którym żyłach płyną trzy serca i niebieska krew? To był przywilej mieć związek z tak dziwnym i cudownym stworzeniem”.

Czytaj: Mężczyzna uratował ośmiornicę, która zrobiła potem coś niesamowitego!

Zobaczcie poniżej jak ośmiornica podczas snu zmienia kolory.

Czytaj: 21 DRÓG, KTÓRYMI MUSISZ SIĘ PRZEJECHAĆ. WIDOKI SĄ NIEZIEMSKIE!