Ten japoński pociąg szczeka i prycha. W jakim celu?

0
187
Wygląda normalnie, ale ten japoński pociąg szczeka jak pies i prycha jak jeleń, aby uniknąć kolizji ze zwierzętami na kolei. Źródło: Twitter

Ten japoński pociąg szczeka i prycha, aby zapobiec wypadkom. A dokładniej, by przestraszyć jelenie, które chodzą blisko torów.

Czy to pomaga? Tak! Hałasy spowodowały o 50 procent mniej obserwacji jeleni w pobliżu torów.

Jelenie to poważny problem dla Japonii.

Czytaj: Bajkowy moment między dziewczyną a jeleniem w Japonii

Naukowcy z Japonii wyposażyli pociąg w głośnik, który szczeka jak pies i prycha jak jeleń, aby zapobiec kolizjom na kolei.

Tokijska gazeta Asahi Shimbun donosi, że połączenie dźwięków ma na celu odstraszenie jeleni od torów w celu zmniejszenia liczby śmiertelnych zwierząt na kolei.

Według japońskiego ministerstwa transportu, w 2016 roku 613 zwierząt zostało potrąconych przez pociągi, powodując średnio 30 minut opóźnienia. Problem w szczególności stanowią jelenie, które są przyciągane przez żelazne opiłki wokół torów kolejowych, ponieważ potrzebują żelaza w swojej diecie. Wygodnym uzupełnieniem są opiłki powstałe w wyniku tarcia pociągów o tory i dlatego jelenie liżą tory.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ale oryginalny, nieco dziwny pomysł może pomóc rozwiązać ten problem, zarówno dla jeleni, jak i osób dojeżdżających do pracy. Naukowcy z Japońskiego Instytutu Badań Technicznych ds. Kolejnictwa (RTRI) twierdzą, że trzysekundowy dźwięk parskania jelenia przyciąga uwagę zwierząt, po którym następuje 20 sekundowe szczekanie psów i to skutecznie powoduje, że jelenie uciekają z torów.

Czytaj: Koziołki stanęły przed urzędem miasta w Poznaniu

Dźwięki zostały przetestowane późno w nocy, kiedy jelenie mają tendencję do tłoczenia się na torach w celu ich żelaznej diety i spowodowały o połowę mniej obserwacji jeleni na torach. To tak imponująca poprawka, że RTRI zaleci instalację głośników do odtwarzania tych dźwięków w miejscach, w których zbierają się jelenie, ale „hałasy nie będą rozlegać się w miejscach, w których ludzie mieszkają przy torach”.