Ten kot jest najbardziej śmiercionośnym kotem na świecie

0
558
Zdjęcie: Zbyszko/Wikimedia Commons

Felis nigripes, afrykański kot czarnołapy, ma od 20 do 26 cm wzrostu i waży około 200 razy mniej niż przeciętny lew, ale w rzeczywistości jest najbardziej śmiercionośnym kocim drapieżnikiem na świecie.

Kot czarnołapy jest w rzeczywistości najmniejszym afrykańskim kotem, mniejszym nawet od przeciętnego kota, ale nie należy dać się zwieść jego skromnej posturze, ponieważ jest on w rzeczywistości najbardziej śmiercionośny ze wszystkich kotów na świecie.

Ta urocza kuleczka ma przyspieszony metabolizm, który wymaga od niej polowania prawie bez przerwy, co oznacza, że każdej nocy zabija średnio od 10 do 14 gryzoni lub małych ptaków, czyli więcej ofiar niż lampart poluje w ciągu miesiąca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Na domiar złego sukces drapieżników wynosi około 60 procent, podczas gdy lwom udaje się złapać swoje ofiary tylko w około 20 do 25 procent przypadków.

Dla nas, ludzi, a nawet dla dużych zwierząt, takich jak gnu, afrykański kot czarnołapy nie jest problemem, ale dla mniejszych mieszkańców sawann jest prawdziwym koszmarem.

Jego doskonałe widzenie i słyszenie w nocy gwarantuje mu „prawie wszystko, co zmienia się w potencjalny posiłek, a szanse na ucieczkę są niewielkie”.

Czytaj: To mały nietoperz „panda”, rzadkie zwierzę żyjące w Afryce

Facebook

Kot czarnołapy występuje tylko w trzech krajach Afryki Południowej: Botswanie, Namibii i RPA, a gatunek uważany jest za rzadki w porównaniu z innymi kotami na kontynencie afrykańskim.

Zwierzęta te preferują równiny trawiaste, zarośla pustynne i równiny piaszczyste, obszary o dużym zagęszczeniu gryzoni i ptaków.

Czytaj: Wielka Zielona Ściana Afryki, która powstrzymuje ubóstwo.

Facebook

Jeden afrykański kot czarnołapy może polować i zjadać do 3000 gryzoni rocznie.

Istnieje nawet rdzenna afrykańska legenda, która głosi, że kot czarnołapy może zabijać żyrafy. To oczywiście tylko mit, ale oddaje hołd uporowi tego zwodniczo uroczego, urodzonego mordercy.

Niestety, afrykański czarnołapy kot stoi w obliczu kilku zagrożeń spowodowanych przez człowieka, od zniszczenia siedliska po zmniejszoną bazę ofiar, które są spowodowane zwłaszcza nadmiernym wypasem bydła.