Ten napój powinieneś pić codziennie!

0
680
źródło: pixabay.com

Zna ją niemal każdy, jednak nie zawsze zdaje sobie sprawę,  że jest czymś więcej niż wyłącznie napojem gaszącym pragnienie, o charakterystycznym smaku. Drzemie w niej zaklęta moc zdrowia, młodości i zgrabnej sylwetki. Czas napisać dokładniej o często lekceważonej, a jakże ważnej dla zdrowia – zielonej herbacie!

Zielona herbata jest znana już od ponad pięciu tysięcy lat. Krążą pogłoski, że odkrył ją chiński cesarz Szen Nung, kiedy miał dostać przegotowaną wodę, ale przypadkowo wpadły do niej listki zielonej herbaty, a smak naparu zachwycił władcę.

 

plantacja zielonej herbaty, źródło: pixabay.com

Istnieje wielu smakoszy zielonej herbaty, która to posiada specyficzny, goryczkowaty smak. Ale pomijając już sam smak, posiada ona ogromnie dużo właściwości zdrowotnych.

Po pierwsze jest bogactwem antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się organizmu. Również jest bogata w witaminy takie jak: A,B,C,E; czy mikroelementy: wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor.

Jedną z właściwości, którą posiada jest to, że zmniejsza zachorowalność na raka. Działa antynowotworowo, dzięki silnym przeciwutleniaczom, które chronią DNA przed działaniem substancji rakotwórczych. Również chroni przed promieniowaniem UV, tym samym zmniejsza możliwość poparzeń słonecznych.

zielona herbata, źródło: pixabay.com

Zielona herbata może też chronić przed starczą demencją. Bowiem polifenole, które zawiera, wiążą się z toksycznymi składnikami (nadtlenkiem wodoru i beta-amyloidem), odgrywającymi istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Po  wchłonięciu przez organizm, polifenole rozkładają się, przeobrażając się w nieszkodliwą mieszankę związków. Dlatego też bardzo wskazane jest sięganie po nią w starszym wieku. Ale oczywiście profilaktykę możemy rozpocząć o wiele wcześniej.

Dodatkowo picie zielonej herbaty przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co zapobiega otyłości. Oczywiście źle się odżywiając, picie tego napoju niewiele nam da, ale zachowując zasady racjonalnego odżywiania, może bardzo skutecznie przyśpieszyć przemianę materii, a tym samym pomóc nam schudnąć. Połączenie diety z ćwiczeniami fizycznymi i zieloną herbatą jest rewelacyjne i może przynieść pozytywne rezultaty.

Zielona herbata również zapobiega paradontozie. Neutralizuje bakterie w jamie ustnej, działa odkażająco, co więcej przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Niestety jak każda herbata, może zostawiać na zębach osad, ale żeby tego uniknąć należy spożywać ją zanim całkiem ostygnie.

Co więcej, zielona herbata może być wspaniałym zamiennikiem dla kawy, gdyż krótko parzona posiada działanie pobudzające. W dodatku w przeciwieństwie do kawy, obniża ciśnienie krwi, a więc zapobiega powstawaniu chorób serca. Dzięki temu, że pobudza działanie pęcherza moczowego, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. W dodatku można jej używać również zewnętrznie, czy to na cerę (odkaża, oczyszcza), czy przemywając nią oczy ( doskonały sposób przy zapaleniu spojówek).

filiżanka zielonej herbaty wskazana na dobry początek dnia, źródło: pixabay.com

Jak widzimy zielona herbata, to prawdziwy dar natury. Może więc zamiast pogaduszek przy kawie, piwie czy czarnej herbacie, urządzić spotkanie w towarzystwie magicznej, zielonej herbaty?

Koniecznie poznaj też zalety mniszka lekarskiego

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.