Ten owoc może pomóc poprawić pamięć i zapobiec demencji

0
405
Żurawina poprawia pamięć i zapobiega demencji. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dodanie żurawiny do diety może pomóc poprawić pamięć i funkcje mózgu oraz obniżyć „zły” cholesterol — zgodnie z nowymi badaniami.

Nowe badanie z Uniwersytetu Wschodniej Anglii podkreśla neuroprotekcyjny potencjał żurawiny.

Zespół badawczy zbadał korzyści płynące ze spożywania filiżanki żurawiny dziennie wśród osób w wieku od 50 do 80 lat.

Mają nadzieję, że ich odkrycia mogą mieć znaczenie dla zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak demencja.

„Oczekuje się, że do 2050 roku demencja dotknie około 152 milionów ludzi. Nie jest znane żadne lekarstwo, dlatego ważne jest, abyśmy szukali modyfikowalnych interwencji związanych ze stylem życia, takich jak dieta, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko i obciążenie chorobą” – powiedział główny badacz dr David Vauzour.

Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku

„Wcześniejsze badania wykazały, że wyższe spożycie flawonoidów w diecie wiąże się z wolniejszymi wskaźnikami pogorszenia funkcji poznawczych i demencji. Stwierdzono, że pokarmy bogate w antocyjany i proantocyjanidyny, które nadają jagodom ich czerwony, niebieski lub fioletowy kolor, poprawiają funkcje poznawcze.

„Żurawina jest bogata w te mikroelementy i została doceniona za swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

„Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym, jak żurawina może pomóc w zmniejszeniu neurodegeneracji związanej z wiekiem”.

„Świeże” badanie

Zespół badawczy zbadał wpływ jedzenia żurawiny przez 12 tygodni na funkcjonowanie mózgu i poziom cholesterolu wśród 60 zdrowych uczestników.

Połowa uczestników codziennie spożywała liofilizowaną żurawinę w proszku, co odpowiada filiżance lub 100 g świeżej żurawiny. Druga połowa spożywała placebo.

Badanie jest jednym z pierwszych, w którym zbadano żurawinę i jej długoterminowy wpływ na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu u ludzi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wyniki pokazały, że spożywanie żurawiny znacznie poprawiło pamięć uczestników o codziennych wydarzeniach (wzrokowa pamięć epizodyczna), funkcjonowanie neuronów i dostarczanie krwi do mózgu (perfuzja mózgu).

„Odkryliśmy, że uczestnicy, którzy spożywali żurawinę w proszku wykazali znacznie lepszą wydajność pamięci epizodycznej w połączeniu z lepszym krążeniem niezbędnych składników odżywczych, takich jak tlen i glukoza, do ważnych części mózgu, które wspierają funkcje poznawcze – w szczególności konsolidację i odzyskiwanie pamięci” – powiedział dr Vauzour.

„Grupa, która spożywała żurawinę wykazywała również znaczny spadek poziomu LDL lub „złego” cholesterolu, o którym wiadomo, że przyczynia się do miażdżycy, pogrubienia lub stwardnienia tętnic spowodowanych nagromadzeniem się płytki nazębnej w wewnętrznej wyściółce tętnicy. Potwierdza to pogląd, że żurawina może poprawić zdrowie naczyń i może częściowo przyczynić się do poprawy perfuzji mózgu i funkcji poznawczych.

Czytaj: Powrót Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Nowy pokaz specjalny!

„Wykazanie u ludzi, że suplementacja żurawiną może poprawić wydajność poznawczą i zidentyfikowanie niektórych mechanizmów odpowiedzialnych jest ważnym krokiem w tej dziedzinie badań.”

„Wyniki tego badania są bardzo zachęcające, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że stosunkowo krótka 12-tygodniowa interwencja żurawinowa była w stanie wywołać znaczną poprawę pamięci i funkcji nerwowych” – dodał dr Vauzour.

„To stanowi ważny fundament pod przyszłe badania w dziedzinie żurawiny i zdrowia neurologicznego”.

Badanie zostało opublikowane w Frontiers in Nutrition.