Ten pająk udaje liścia, aby uniknąć drapieżników

0
541
Ten fascynujący pajęczak wykorzystuje niesamowity kamuflaż, aby chronić się przed drapieżnikami. Zdjęcie: Flickr

Poltys mouhoti, znany również jako Rolled-up Leaf Spider, to fascynujący pajęczak, który wykorzystuje niesamowity kamuflaż, aby chronić się przed drapieżnikami w ciągu dnia.

Pochodzący z Wietnamu, ale spotykany również w innych krajach azjatyckich, takich jak Kambodża, Tajlandia czy Malezja, pająk Poltys mouhoti jest częścią rodzaju pająków Poltys, która liczy 43 znane podgatunki, z których większość ma tę niesamowitą zdolność do naśladowania części roślin jako mechanizmu samoobrony.

Osiągają to, chowając nogi w kierunku brzucha i wyciągając długi, podobny do łodygi wyrostek na zewnątrz. Nawet ich ciało ma brązowo-zielone zabarwienie i kształt przypominający złamaną gałąź, co jeszcze bardziej wzmacnia kamuflaż.

Czytaj: Wietnamska firma wykorzystuje trawę, aby zmniejszyć zużycie plastiku.

Zdjęcie: Bernard DUPONT/Flickr

Co ciekawe, Poltys mouhoti wykorzystuje swój imponujący kamuflaż jedynie jako sposób na unikanie drapieżników w ciągu dnia, ponieważ ma inną strategię łapania zdobyczy.

Pajęczak jest aktywny tylko w nocy, kiedy buduje sieć kul, aby złapać inne owady. Sieć jest konsumowana o świcie i odbudowywana po zachodzie słońca.

Zdjęcie: Facebook

Widok pająka w jego aktywnej formie jest ekscytujący na swój sposób, ponieważ naprawdę wygląda jak obca istota z horroru science fiction.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter

Aby uzyskać więcej przykładów imponującego naturalnego kamuflażu, zobacz tę gąsienicę, która naśladuje przerażającą czaszkę.

johannesfloe.com – Art to remember