Ten ptak jest tak duży, że ludzie mylą go z człowiekiem w przebraniu

0
2029

Harpia Wielka to ptak jak z horroru. Straszy wyglądem i zachowaniem. Może podnieść ofiarę ważącą ponad połowę swojej masy ciała.

Zdjęcia tego ptaka pojawiły się w serwisie Reddit. Internauci byli przekonani, że to człowiek przebrany za ptaka. Rzeczywiście, ptak ten jest imponujących rozmiarów i śmiało można by się przebrać za niego na Halloween i straszyć ludzi.

Harpia Wielka

Harpia Wielka to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje lasy tropikalne w Ameryce Południowej i Środkowej, od południowego Meksyku do północnej Argentyny, podaje pl.wikipedia.org

Długość ciała Harpii może osiągnąć nawet 105 cm. Samice są większe od samców, a ich waga oscyluje w granicach 6-9 kg, samców w granicach 4-5 kg. Rozpiętość skrzydeł to nawet 201 centymetrów, a pazury mogą mierzyć maksymalnie 12,5 centymetra. Dzioby przedstawicieli gatunku są hakowato zagięte, a na środkowej części ciemienia występuje rozdwojony czub. Skrzydła są szerokie i zaokrąglone. Głowa i szyja szare, wierzch ciała ciemnoszary.

Wrażenie robią nie tylko imponujące rozmiary, ale również nietypowe upierzenie występujące na głowach przedstawicieli gatunków.

Harpie jedzą najczęściej leniwców, ale także polują na kapucynki, wyjce, igło zwierze czy gryzonie koendu. Rzadziej, ale także jedzą ostronosy, kinkgazu żółte i dydelfy.

Status zagrożenia

IUCN uznaje gatunek za bliski zagrożenia nieprzerwanie od 1994 (stan w 2017). Liczebność spada wskutek niszczenia jego naturalnego środowiska (wyrąb lasów), polowania. Pod ścisłą ochroną. Aby ocalić Harpia, w Panamie uznano ją w 2002 roku za symbol tego kraju i surowo karze się kłusownictwo.

Czytaj: Cudowronki – niesamowite ptaki o rajskiej urodzie

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

Czytaj: Poczuj się jak ptak, czyli znakomita atrakcja w Las Vegas