Ten samolot poleci z Londynu do Nowego Jorku tylko w 3,5 godziny

0
303
Boom Supersonic Overture ma latać z prędkością 2100 km/h, przewożąc pasażerów z Londynu do Nowego Jorku w 3,5 godziny. Źródło: Twitter

Nowy samolot o pseudonimie „Son of the Concorde” przetransportuje pasażerów lecących z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie trzy i pół godziny.

Boom Supersonic, firma budująca najszybszy samolot pasażerski na świecie, zoptymalizowany pod kątem szybkości, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, ogłosiła porozumienie z Collins Aerospace w sprawie programu Overture.

Boom Supersonic zaprezentował nowe spojrzenie na swój naddźwiękowy samolot, Overture. Samolot poleci z prędkością 2100 km na godzinę i poleci z Nowego Jorku do Londynu w zaledwie 3,5 godziny.

Boom Supersonic zaprezentował plany swojego naddźwiękowego samolotu podczas Farnborough Airshow 19 lipca.

Według firmy nowy samolot będzie „najszybszym samolotem pasażerskim na świecie, zoptymalizowanym pod kątem szybkości, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju”.

I wygląda jak samolot wyjęty prosto z filmu o Jamesie Bondzie.

Samolot będzie mógł przewozić 65-80 pasażerów „z prędkością dwukrotnie większą niż dzisiejsze samoloty i napędzany w 100% zrównoważonym paliwem lotniczym”. Będzie latać z prędkością do 3 000 km/h.

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

Według Boom Supersonic, imponujący projekt jest zwieńczeniem „26 milionów godzin pracy symulowanego oprogramowania, pięciu testów w tunelu aerodynamicznym i dokładnej oceny 51 pełnych iteracji projektowych”.

Źródło: Twitter

Jakie cechy ma więc samolot? Cóż, ma cztery potężne silniki i „pierwszy na świecie zautomatyzowany system redukcji hałasu”, co oznacza, że będzie to niewiarygodnie spokojny lot. Boom Supersonic twierdzi, że jego nowy samolot będzie znacznie cichszy niż zwykłe samoloty podczas startu.

Boom Supersonic ogłosił również, że zmienili kadłub i skrzydła mewy. Overture będzie teraz miał na skrzydłach cztery mniejsze silniki, które pozwolą mu latać ciszej i obniżyć koszty operacyjne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Projekt i prędkość Overture to coś, co popycha do przodu podróże lotnicze, a założyciel i dyrektor generalny Boom Blake Scholl powiedział o rozwoju: „Lotnictwo nie dokonało gigantycznego skoku od dziesięcioleci. Overture jest rewolucyjny w swojej konstrukcji i zasadniczo się zmieni jak myślimy o odległości”.

„Dzięki ponad 600 trasom na całym świecie, Overture sprawi, że świat stanie się znacznie bardziej dostępny dla dziesiątek milionów pasażerów”.

Blake Scholl powiedział również, że firma pracuje nad nabyciem konkretnego silnika do swojego samolotu.

Nowa wersja samolotu Boom’s Overture ma większy kadłub z przodu, aby zmniejszyć opór i poprawić zużycie paliwa. Nowy naddźwiękowy samolot Boom Supersonic będzie miał bardziej stabilne skrzydła, które pozwolą mu latać bezpieczniej przy niższych prędkościach. Zmniejszy to również obciążenie powodowane przez wibracje silnika.

Czytaj: W 2026 roku w podróż wyruszy pierwszy na świecie elektryczny samolot pasażerski

Źródło: Twitter

Samolot będzie jednak nie tylko dla publiczności, ponieważ firma ogłosiła również, że będzie współpracować z Northrop Grumman w celu opracowania wariantów dla USA i ich sojuszników.

Scholl powiedział o partnerstwie: „Czas jest strategiczną przewagą w scenariuszach o poważnych konsekwencjach, od ewakuacji awaryjnych po reagowanie na katastrofy.”

„Ta współpraca między Boom i Northrop Grumman odblokowuje potencjał Overture, aby zapewnić Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom niezrównane możliwości szybkości, kiedy i gdzie jest to najbardziej potrzebne”.

A więc oto, najfajniejszy samolot na świecie właśnie powstał i miejmy nadzieję, że wkrótce będziesz mógł przeżyć swój własny moment Top Gun.

Boom Supersonic twierdzi, że samolot będzie gotowy do produkcji do 2024 roku, wystartuje w 2026 roku i będzie przewozić pasażerów do 2029 roku.